Aktualizováno Stavební výroba v České republice za říjen klesla meziročně o 1 procento. To je velmi mírný pokles ve srovnání s předchozími měsíci. Navíc bylo v říjnu o jeden pracovní den méně než v předchozím roce. Po očištění o tento vliv by stavebnictví dokonce mírně rostlo o 0,2 procenta. V meziměsíčním srovnání vidíme silný růst o 7,1 procenta po dvou horších měsících.
Výrobu v říjnu táhlo dolů hlavně inženýrské stavitelství, které vykázalo meziroční snížení o 2,5 procenta. Výroba v pozemním stavitelství klesla o 0,3 procenta. Počasí v říjnu hraje důležitou roli jen výjimečně a tento rok se žádné extrémy, co se týče teplot a srážek, nekonaly.

Čísla o výrobě ve stavebnictví vypadají relativně dobře ve srovnání s předešlými měsíci, optimismus pro další období ale tlumí vývoj stavebních povolení a zahájených staveb. Tam v říjnu vidíme dvouciferné míry poklesu a změna negativního trendu je velice pomalá. Také průzkumy důvěry ve stavebnictví dopadají stále velmi podobně a ukazují na výrazně převládající pesimismus v sektoru. Vzhledem k závislosti na domácí poptávce a do značné míry na státních výdajích má stavebnictví i pro příští rok o dost horší vyhlídky než průmysl. Nadějí je zlepšení na poli pozemního stavitelství v souvislosti s postupným oživováním poptávky domácností.
Vzhledem k negativnímu výhledu pokračuje snižování počtu zaměstnanců. V říjnu klesla zaměstnanost ve stavebnictví meziročně o 8,5 procenta. Mzdy se snížily o 3,6 procenta, tedy reálně přes 6 procent. Nedávná čísla ČSÚ ukázala, že vývoj mezd ve stavebnictví je nejhorší ze všech sledovaných oblastí ekonomiky. V druhém pololetí se ale růst produktivity postupně dostává do kladných hodnot a tlak na další pokles mezd a zaměstnanosti by se s tím měl postupně zmenšovat.