Aktualizováno Index ekonomické nálady ZEW na konci roku značně vzrostl. Prosincová hodnota indexu očekávání 62 bodů znamená překonání konsensu na 55,0 bodech i listopadové hodnoty 54,6 bodu. Index se nachází vysoko nad průměrem, vyšší hodnotu jsme viděli naposledy v roce 2006. Odpovídá značnému nárůstu optimismu o vývoji německé ekonomiky v prvním pololetí 2014. Hodnocení současné situace se rovněž slušně zlepšilo a dosáhlo 32,4 po listopadových 28,7 bodu.
Ještě větší optimismus panuje mezi německými experty o vývoji v eurozóně. Index očekávání pro eurozónu se zvedl na 68,3 bodu a nezabránilo tomu ani zhoršení názoru na výhled Francie a Itálie. Podobně výrazný optimismus panuje také o vývoji v USA, kde index stoupá na 65,4 bodu. V případě Japonska a Británie je výhled o něco horší.
Pro hlavní ekonomické oblasti postupně rostou inflační očekávání. Stále značně převládá předpoklad stabilního růstu cen, stoupá ale počet těch, kteří čekají jejich růst. U úrokových sazeb je vidět ještě větší převaha názoru, že zůstanou stabilní. I zde ale postupně roste zastoupení těch, kdo už předpokládají jejich růst. Nejvíce se to týká USA, nejméně eurozóny.

Díky zlepšení názoru na USA, a zřejmě i vzhledem k poslednímu růstu eurodolaru za prosinec, mezi respondenty zesílilo přesvědčení, že dolar proti euru bude posilovat. Naopak od jenu a švýcarského franku čekají spíše oslabení. U libry nepatrně převládá názor na její posílení vůči euru.
Optimismus o růstu akciových trhů zůstává silný, ale oproti předchozímu měsíci mírně ochladl. Přesvědčení o růstu akcií v Německu, eurozóně, USA i Japonsku je velmi podobné. Respondenti v prosinci hodně věří sektoru IT a maloobchodu, případně strojírenství. Naopak negativní názory převládají u bankovního sektoru a utilit.