Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    EIA: Těžba plynu v USA vzroste na nový rekord, ropa mu bude nadosah

    EIA: Těžba plynu v USA vzroste na nový rekord, ropa mu bude nadosah

    08.01.2014 8:42
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Už pátým rokem za sebou se v roce 2015 zvýší těžba zemního plynu ve Spojených státech na nový rekord a k blízkosti historického maxima se napřesrok dostane americká produkce ropy. Předpověděl to Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Prudký růst těžby uhlovodíků v USA vyvolala takzvaná břidlicová revoluce, která díky novým metodám umožnila ve velkém těžbu surovin vázaných v břidlicových horninách. 

    EIA čeká, že letos vzroste těžba plynu v USA o 2,1 procenta a v průměru bude činit 2,07 miliardy krychlových metrů denně. Příští rok se má produkce zvýšit o dalších 1,3 procenta. 

    Čistý dovoz plynu do USA by měl napřesrok klesnout na 70 milionů kubíků denně, což by bylo minimum od roku 1986. EIA podle agentury Reuters předpokládá, že v roce 2018 se USA stanou čistým vývozcem plynu. 

    Těžba ropy v USA by se letos měla zvýšit o zhruba milion barelů denně na 8,5 milionu barelů. V roce 2015 se tempo růstu produkce zpomalí z letošních 14 na devět procent. Objem těžby ale dosáhne 9,3 milionu barelů a těsně se přiblíží k dosavadnímu maximu 9,6 milionu barelů denně z roku 1970. 

    Minulý měsíc úřad EIA v dlouhodobém výhledu výrazně zvýšil odhad růstu těžby ropy i plynu a předpověděl, že v roce 2016 se produkce ropy dostane na 9,5 milionu barelů denně. Ve světle dnešního výhledu to už vypadá jako podhodnocený předpoklad, protože úřad zároveň předpověděl, že v nadcházejících třech letech těžba poroste průměrným ročním tempem 800.000 barelů denně. 

    K dramatickým změnám úřad nutí nečekaně rychlý růst těžby z břidlicových formací. Ještě ve výročním výhledu z konce roku 2012 úřad EIA předpovídal, že těžba ropy v USA dosáhne vrcholu v roce 2019, a to 7,5 milionu barelů denně. Tuto úroveň, která je maximem za čtvrt století, už ale překonala měsíční produkce ve druhém pololetí loňského roku.


    (Zdroj: EIA, čtk)


    Čtěte více:

    FT: Levný plyn v USA podkopává evropskou petrochemii
    11.12.2013 9:12
    Břidlicová revoluce, která ve Spojených státech prudce snížila ceny ze...
    Exxon: Těžba ropy v Americe vzroste do roku 2040 o 40 procent
    13.12.2013 8:30
    Těžba ropy a dalších kapalných uhlovodíků v Severní Americe vzroste d...

    Váš názor
    • to bude zajimave......
      08.01.2014 9:57

      Podle zdejsich znalcu a odborniku, kteri prohlasuji jak ta zla USA napada a okupuje staty jen kvuli rope, se teda da ocekavat jak USA napadne kvuli rope sama sebe.
      Strycek Sam
    Aktuální komentáře
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  
    12:10Evropským akciím pomáhá levnější ropa, celkový obrázek však optimismu nenahrává  
    11:58Perly týdne: Naděje je špatná investiční strategie, probíhá finanční alchymie
    10:20Moneta se vytáhla se silnou sadou výsledků, které budou pro cenu akcií podpůrné  
    10:10Zisk Volkswagenu v pololetí klesl téměř o třetinu
    9:01Rozbřesk: Raketově rostoucí ceny plynu donutí ECB zvýšit sazby i v září
    8:31Intel navyšuje výhled tržeb, Volkswagen letos naopak počítá s jejich poklesem, evropské futures jsou smíšené  
    7:39Moneta zvýšila čistý zisk o 8,1 procenta a navýšila celoroční výhled
    7:20MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. pololetí 2026 vzrostl na 3,3 mld. Kč
    6:09Eli Lilly odkládá žádost o schválení nové generace léku na hubnutí. Přípravek v klíčových studiích ale uspěl
    23.07.2026
    22:03Konflikt mezi Íránem a USA nadále eskaluje
    17:03Budování AI železnic?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data