Německé bance LBBW se po třech letech podařilo najít kupce pro její českou dceřinou společnost. LBBW Bank CZ od ní kupuje ruský finančník Igor Kim. K akvizici použil svou ruskou Expobank. Transakci ještě musí schválit několik regulátorů včetně ČNB.
Německá banka LBBW se dohodla na prodeji své české stoprocentní dceřiné společnosti ruské Expobank. Banku, jejíž slogan zní s odkazem na mateřskou společnost "Banking – Made in Germany", tak bude vlastnit ruský finančník Igor Kim. IHNED.cz to v pondělí oznámili zástupci české LBBW.
Obě strany se zavázaly, že cenu transakce nebudou komentovat. Ruská média spekulovala o tom, že Kim za českou část LBBW zaplatí 80 až 90 milionů eur (dle aktuálního kurzu 2,21 až 2,46 miliardy korun) s tím, že část nepříliš atraktivních korporátních úvěrů si stuttgartská mateřská společnost ponechá.
LBBW je na českém trhu co do velikosti až jedenáctou bankou. Atraktivní je ale skladbou klientů, v níž významnou část tvoří ti velmi majetní. Důvod, proč ji chtějí němečtí vlastníci prodat, je nasnadě – tato investice pro ně totiž byla ztrátová. Za první loňská tři čtvrtletí dosáhla kumulovaná ztráta 17 milionů korun.
Německá banka hledala pro svou českou část kupce již několik let. Mimo jiné také proto, že se k odprodeji svých zahraničních aktiv zavázala výměnou za státní finanční pomoc, kterou obdržela během krize.
V polovině loňského října to už vypadalo, že LBBW míří do "českých" rukou. Konkrétně finišovala jednání mezi stuttgartským vedením německé banky a Českou spořitelnou, patřící pod rakouskou skupinu . K dohodě ale nakonec nedošlo a poté se skrze fond Hartenberg Capital přihlásil majitel Agrofertu a pravděpodobný ministr financí (tehdy teprve kandidát hnutí ANO) Andrej Babiš.
Podle neoficiálních informací IHNED.cz byla Kimova nabídka po celou dobu jednání nejvyšší. Dříve preferovaní zájemci, Česká spořitelna a Hartenberg Capital, přišli s poloviční, respektive čtvrtinovou nabídkou.
Po celou dobu byl jedním z uchazečů právě Rus Igor Kim. Nejprve se mluvilo o tom, že Kim převezme LBBW přes rusko-lotyšskou Expobank. Její lotyšská část sídlí v Evropské unii, a schvalovací proces této akvizice by tak pro Kima byl jednodušší. Nakonec ale akvizici provede přes ruskou část bankovního domu, tudíž ji musí schválit ČNB, ruský i německý regulátor.

Související články na IHNED.cz
Made in Russia se nekoná. LBBW dává přednost České spořitelně
Babiš chce vlastní banku. Přes fond Hartenberg Capital usiluje o LBBW
V České spořitelně unikla citlivá data o platech lidí v managementu