Aktualizováno Americká ekonomika v posledním kvartále loňského roku zpomalila, ale nezklamala. Růst o 3,2 procenta (mezikvartální anualizovaný růst) znamená naplnění tržního odhadu. V předchozím čtvrtletí HDP přidal silných 4,1 procenta. Klíčovým tahounem růstu byla spotřeba domácností, kterou doplnilo zrychlení vývozu.
Spotřeba amerických domácností se ve čtvrtém kvartále zvýšila o 3,3 procenta po 2procentním růstu o kvartál dříve. Tak silný růst se vrací po třech letech a stojí za ním stejnou měrou poptávka po zboží i službách. Ke zvýšení HDP spotřeba přispěla 2,3 procentního bodu.
Dalším důležitým prvkem bylo zrychlení vývozu. Jeho růst o 11,4 procenta s výrazným 15,1procentním nárůstem vývozu zboží přidal ekonomice 1,5 procentního bodu. Naproti tomu dovoz zpomalil na 0,9 procenta a příspěvek zahraničního obchodu celkově tedy zůstává vysoce pozitivní.

Méně než v předchozím kvartále ekonomiku táhly investice do fixního kapitálu. Ty se zvýšily pouze o 0,9 procenta, zatímco předtím to bylo 5,9. O zhoršení se postaral hlavně propad investic do domů a bytů o 9,8 procenta. Tyto investice přitom po řadu čtvrtletí držely dvouciferné tempo růstu. Změna zásob zvýšila růst HDP ve 3Q o 1,7 procentního bodu. O kvartál později to už bylo znatelně méně, 0,4 procenta.
Brzdou pro ekonomiku byl pokles vládních výdajů. Snížily se o 4,9 procenta po předchozím nepatrném zvýšení. Růst HDP tak vláda snížila o necelý procentní bod. Za propadem výdajů lze ovšem hledat říjnový výpadek financování státních institucí.
Ve struktuře je tedy negativním bodem ztráta dynamiky realitního sektoru, která se projevila slabým růstem investic. Další informace jsou však příznivé. Především jde o další zesílení spotřebitelské poptávky, proti kterému nešel výrazný nárůst dovozu. Dobrou zprávou je také silná dynamika vývozu, ačkoli toto tempo bude přechodné. Růst HDP tentokrát nebyl tak závislý na hodně volatilních zásobách, navíc ho zasáhl jednorázový faktor v podobě uzavírky vlády. Bez podzimního zaváhání politiků by mohla ekonomika udržet vysoké tempo ze 3Q. Zpomalení americké ekonomiky ve čtvrtém kvartále proto není zklamáním. Naopak se potvrzuje pokračující oživení a s ním i výhled postupného odbourávání měnového stimulu Fedu.
Meziročně HDP Spojených států přidal ve 4Q 2,7 procenta. Růst za celý rok 2013 činil 1,9 procenta, což znamená zpomalení ve srovnání s rokem 2012, kdy se produkt zvýšil o 2,8 procenta.