Aktualizováno Index nákupních manažerů v americkém průmyslu se v lednu propadl na 51,3 bodu. Průzkum ISM tak přichystal nepříjemné překvapení, konsensus byl nastaven na 56,0 bodů a poslední indikace byly naopak příznivé. Prosincová hodnota indexu byla revidována dolů na 56,5 z 57 bodu. Oproti prosinci se výrazně zhoršil index nových objednávek, zásob, produkce i zaměstnanosti. Řada sektorů uvádí negativní vliv počasí na jejich činnost.
Dílčí index nových objednávek spadl na 51,2 z 64,4 bodu v prosinci. Za leden tak objednávky téměř přestaly přibývat. Index produkce se zhoršil o něco méně prudce, když dosáhl 54,8 po prosincových 61,7 bodu. Zásoby zrychlily svůj pokles. Index zaměstnanost klesá na 52,3 bodu z 55,8 a může nahlodávat očekávání opětovného zlepšení na trhu práce za leden.
Řada sektorů v odpovědích uvádí problémy, které jim způsobilo nezvykle chladné počasí. Výrobci kovových výrobků čelili omezení s dodávkami vstupů i s odesíláním produkce zákazníkům. Špatný start do nového roku připisují počasí také ropné a uhelné společnosti. Producenti plastových a gumových výrobků uvádějí zpožďování dodávek kvůli počasí. Naopak producenti surových kovů jsou podle odpovědí nadále velice vytíženi. Výrobci dopravních prostředků pozitivně hodnotí zakázky, které dostávají od vlády a zlepšení u armádních zakázek uvádějí také výrobci počítačů a elektroniky. Aktivitu v sektoru přesto vidí jako pomalejší ve srovnání s předchozími lety.
Report ISM měl negativní dopad na finanční trhy, neboť odchylka od konsensu je opravdu značná. Akcie zvýrazňují pokles, dolar ztratil proti euru i jenu a výnosy amerických dluhopisů spadly asi o 5 bodů. Na data evidentně dolehlo počasí, takže propad indexu bude z velké části přechodný. Je však špatnou zprávou, že se vliv nízkých teplot přenáší i do nového roku. To může vést ke zhoršení odhadů také pro další lednová data.
