Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Svět odsouzen k opakujícím se bublinám a krizím, příčinou vyspělé ekonomiky

Krugman: Svět odsouzen k opakujícím se bublinám a krizím, příčinou vyspělé ekonomiky

04.02.2014 18:25
Autor: Redakce, Patria.cz

To poslední, co jsme potřebovali, byla krize v zemi, která čelí politickým problémům. Přímý dopad vývoje v Turecku na globální ekonomiku nebude velký, protože jeho ekonomika odpovídá svou velikostí ekonomice Los Angeles. Objevuje se však to obávané slovo „nákaza“. Tedy ten druh nákazy, který se před lety přenesl z Thajska na celou Asii či nedávno z Řecka na Evropu. Dnes se všichni bojí toho, že se nákaza přenese z Turecka na nové trhy. V mnoha ohledech je současný vývoj povědomý a obavy budí právě to, proč se musí neustále opakovat podobné krize? Navíc se zdá, že doba mezi nimi se stále více zkracuje a každá další krize je horší než ta předchozí. Co se děje?

Než se dostaneme k Turecku, podíváme se krátce na historii finančních krizí. Celou jednu generaci po druhé světové válce byl světový finanční systém podle našich měřítek v podstatě bez krizí. Pravděpodobně tomu tak bylo proto, že státy uplatňovaly omezení na přeshraniční tok kapitálu a mezinárodní půjčky byly tudíž omezené. Na konci 70. let ale přišla deregulace a rostoucí agresivita bank vedla k prudkému růstu půjček do Latinské Ameriky. Pak přišel rok 1982 a krize, po které následovala dekáda ekonomické stagnace.

Latinská Amerika se nakonec vrátila k růstu, i když Mexiko si v roce 1994 prošlo ošklivým kolapsem. Větší verze předchozího scénáře se ale následně dostavila v Asii: Obrovský příliv peněz, po kterém následoval kolaps trhů a ekonomický propad. Některé z asijských ekonomik se zotavily rychle, u investic ale k plnému zotavení nikdy nedošlo a to samé platí o růstu. Před několika lety nastala stejná situace v Evropě, kde tekly peníze do Řecka, Španělska a Portugalska. Základní vývoj byl vždy stejný, zhoršují se důsledky krizí. Během mexické krize klesl reálný produkt o 4 %, v Indonésii v letech 1997–1998 klesl o 14 %, v Řecku o 23 %. Přichází nyní ještě horší krize? Fundament je poměrně uklidňující, protože zejména Turecko má nízký dluh, podniky si sice v zahraničí půjčovaly hodně, ale celková situace nevypadá tak zle. Avšak ty samé síly, které hnaly peníze do této země, činí zranitelnou celou světovou ekonomiku.

Ekonomové se nyní intenzivně přou o to, zda čelíme nebezpečí dlouhodobé stagnace. Tu můžeme popsat jako stav, kdy počet lidí, kteří chtějí spořit, převyšuje objem ziskových investic. Je-li tomu tak, pak se snažíme utratit méně, než kolik si vyděláváme. Výdaj jednoho ale představuje příjem druhého a výsledkem této snahy je propad ekonomiky. Druhou možností je to, že investoři ve snaze najít ziskové investice začnou obelhávat sami sebe a peníze tečou do pochybných projektů. Příkladem jsou třeba nekvalitní půjčky poskytnuté rozvíjejícím se ekonomikám. Ty jim mohou krátkodobě pomoci, nakonec se ale investoři musí podívat pravdě do očí, tok peněz vyschne a přichází krize.

Pokud tento popis skutečně sedí (a já se domnívám, že ano), současná světová ekonomika je odsouzena k opakujícím se bublinám a depresím. Skutečným problémem nejsou země jako Turecko, Jižní Afrika, Rusko, Maďarsko a další. Je jím to, že bohaté ekonomiky jako USA, eurozóna a další nevyřešily jádro svých problémů. Soukromý sektor chce příliš spořit a málo investovat, tyto země ale sledují politiku úspor, která depresi prohlubuje. Dlouhodobě vysoká nezaměstnanost navíc zhoršuje i dlouhodobý výhled a tudíž i ziskovost investičních projektů.

Autorem je Paul Krugman.

(Zdroj: NYTimes)


Váš názor
  • Zajímavé,
    05.02.2014 12:55

    že takovýhle článek nevzbuzuje žádnou debatu. Je vidět, že boj o dph tu osazenstvo zcela vyčerpal ;-))
    Kalka.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů