Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální ekonomika bez steroidů

Globální ekonomika bez steroidů

06.02.2014 18:46

Hospodářský růst je zpět. Nejenže konečně současně expandují Spojené státy, Evropa a Japonsko, ale síla se vrací i rozvojovým zemím. Díky tomu se světový HDP letos zvýší o 3,2 %, oproti 2,4 % v roce 2013. To znamená, že v roce 2014 by globální ekonomika mohla vykročit z bludného kruhu.

Skutečnost, že se vyspělé ekonomiky odrážejí ode dna, je dobrou zprávou pro všechny. Před rozvíjející se a rozvojové ekonomiky, které globálnímu růstu posledních pěti let dominovaly, ale klade důležitou otázku: když se k nim teď připojují země s vysokými příjmy, bude k úspěchu v konkurenci stačit pokračování v zajetých kolejích?

Prostá odpověď zní ne. Tak jako atlet může pomocí steroidů dosáhnout rychlých výsledků a zároveň se vyhnout náročným tréninkům nezbytným k pěstování výdrže a zajištění dlouhodobého zdraví, některé rozvíjející se země v podpoře růstu spoléhaly na krátkodobé kapitálové přílivy (takzvané „horké peníze“), avšak náročné ekonomické a finanční reformy odkládaly nebo se jim zcela vyhýbaly. Vzhledem k tomu, že se americká centrální banka chystá zpřísnit mimořádně štědré měnové poměry, které byly motorem tohoto „snadného růstu,“ takové rozvíjející se země budou muset změnit přístup, navzdory mnohem zúženějšímu prostoru k manévrování, anebo riskovat, že ztratí půdu pod nohama, kterou v posledních letech získaly.

Zatímco se zpřísňování měnové politiky Fedu promítá do reality, Světová banka odhaduje, že kapitálové toky do rozvojových zemí klesnou ze 4,6 % tamního HDP v roce 2013 na asi 4 % v roce 2016. Pokud ale dlouhodobé americké úrokové sazby budou stoupat příliš rychle či pokud politické změny nebudou náležitě oznamovány nebo trhy začnou kolísat, kapitálové toky by se mohly rychle zřítit – na několik měsíců snad až o víc než 50 %.

V těch rozvíjejících se ekonomikách, jež nedávných kapitálových přílivů nevyužily k prosazení reforem, má tento scénář potenciál narušit růst. Pravděpodobný vzestup úrokových sazeb vytvoří značný tlak na země s rozsáhlými schodky běžného účtu a vysokými hladinami zahraničního dluhu – důsledky pěti let expanze úvěrů.

Ostatně když se loni v létě objevily spekulace, že Fed brzy začne zužovat nákupy dlouhodobých aktiv (takzvané kvantitativní uvolňování), tlaky na finančních trzích byly nejsilnější právě v zemích podezíraných ze slabých fundamentů. Obzvlášť citelně byly zasaženy Turecko, Brazílie, Indonésie, Indie a Jižní Afrika – přezdívané „křehká pětka“.

V posledních dnech se pod opětovný tlak dostaly rovněž měny některých rozvíjejících se trhů, zčásti v důsledku devalvace argentinského pesa a známek zpomalení čínského růstu, jakož i pochybností nad reálnou silou těchto ekonomik za všeobecně vylekané nálady na trhu. Stejně jako turbulence loňského léta i současný nápor tržních tlaků postihuje především ekonomiky vyznačující se buď domácími politickými pnutími, nebo ekonomickými nevyváženostmi.

Pro většinu rozvojových zemí však příběh není až tak ponurý. Finanční trhy v mnoha rozvojových zemích se pod výraznější tlak zatím nedostaly – ani loni v létě ani teď. Ostatně měny více než tří pětin rozvojových zemí – z nichž mnohé jsou silnými ekonomickými tahouny, jimž prospěly předkrizové reformy (a přilákaly tedy stabilnější kapitálové přílivy, například přímé zahraniční investice) – loni na jaře a v létě zhodnocovaly.

Navíc vrátíme-li se ke sportovní metafoře, někteří i pod tlakem pokračovali v procvičování svalů a zlepšování výdrže. Třeba Mexiko loni otevřelo svůj energetický sektor zahraničním partnerům – politicky náročná reforma, která pravděpodobně zajistí výrazné dlouhodobé přínosy. Mexiku nejspíš pomohla uniknout zařazení do křehké pětky.

Jisté příležitosti rozvojovým zemím přinese také silnější růst ekonomik s vysokými příjmy – například díky vyšší poptávce po dovozu a novým investičním zdrojům. Oproti snadným kapitálovým přílivům z éry kvantitativního uvolňování bude sice těžší těchto příležitostí využít, ale přínosy budou mnohem trvalejší. Aby je však země zužitkovaly, opět podobny atletům, musí vynaložit úsilí potřebné k úspěšnému soupeření – skrze rozumné domácí politiky, které tříbí prostředí vstřícné k podnikání a nakloněné konkurenčnímu soupeření, přitažlivý režim zahraničního obchodu a zdravý finanční sektor.

Součástí tohoto úkolu bude v mnoha zemích nutnost obnovit makroekonomické polštáře, které se během let fiskální a měnové stimulace vyprázdnily. Snížit fiskální schodky a přivést měnovou politiku blíž k neutrální úrovni bude obzvlášť těžké v zemích, jako je křehká pětka, kde se vleče růst.

Stejně jako pro vyčerpaného sportovce, který potřebuje načerpat nové síly, není ani pro politického lídra snadné uskutečňovat náročná reformní opatření pod tlakem. V rozvíjejících se ekonomikách je to však pro obnovení růstu a posílení blahobytu občanů nezbytné. Přežít krizi je jedna věc; vyjít z ní jako vítěz je ale něco úplně jiného.


Sri Mulyani Indrawati, bývalá indonéská ministryně financí, je generální a provozní ředitelkou Světové banky.

Copyright: Project Syndicate, 2014.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data