V Evropě není žádný Apple a žádný Google. Zmiňuje to tým Société Générale zabývající se kvantitativním výzkumem (i když není první). Société Générale dává tento fakt do souvislosti s prudkým propadem podílu zisků, jaké mají evropské akcie v indexu MSCI World. Tento podíl, který je v následujícím grafu vyznačen přerušovanou čarou, se nyní dostává na nejnižší úrovně od roku 1986. Podíl amerických zisků se přitom od roku 2008 výrazně zvýšil a v současnosti převyšuje 50 %:

Pokles evropského podílu na globálních ziscích možná není konec světa a mimo absence firem jako Apple je také důsledkem nedostatku velkých IPO. Větší obavy budí rozjetá sezóna zveřejňování čtvrtletních zisků. Jak upozorňuje Société Générale, anemické oživení vede k tomu, že ziskové marže evropských firem mimo finanční sektor jsou v současné době pouze mírně vyšší než v roce 2009. Patrné je to z druhého grafu, který ukazuje vývoj provozních marží na úrovni EBIT.

Vývoj ziskovosti evropských firem opět kontrastuje s vývojem v USA. Tam podle doposud zveřejněných výsledků vzrostly zisky o 7 %. Samozřejmě to může souviset s velkým množstvím odkupů akcií provedených v posledních letech. Tyto odkupy mohly mít v USA vyšší vliv než zlepšování marží. Evropští investoři by ale byli každopádně vděčni i za mírné zlepšení marží. Řada evropských velkých firem ještě výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku nezveřejnila, ale čísla ze severu Evropy moc naděje nepřinášejí. Největší švédské firmy jako Swedbank, Nordea, H&M či Electrolux nesplnily očekávání a firmy, kterým se to povedlo, to dokázaly jen díky snižování nákladů.
Investoři se právem ptají i na to, kde se vezme růst tržeb. Pokud se rozšíří problémy v zemích jako Turecko či Jižní Afrika, evropské firmy nebudou trpět jen slabým růstem na domácím trhu, ale i kvůli utlumené poptávce v zahraničí. Goldman Sachs v této souvislosti uvádí, že evropské firmy generují na rozvíjejících se trzích 18 % tržeb, zatímco u firem z indexu S&P 500 to je 15 %. Sam Morse z Fidelity pak poukazuje na to, že prodeje akcií ze strany vedení firem nabraly v prosinci a lednu na obrátkách. Hodně ředitelů firem podle něho tvrdí, že očekávání ohledně zisků jsou příliš optimistická. V takovém případě by podíl Evropy na globálních ziscích obchodovaných firem byl příští rok touto dobou ještě níže.
(Zdroj: FTAlphaville)