Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst HDP = růst akcií? Ne tak docela

Růst HDP = růst akcií? Ne tak docela

18.02.2014 13:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Každoroční zpráva o stavu finančních trhů z pera Elroye Dimsona, Paula Marshe a Mikea Stauntona z London Business School zpravidla stojí za přečtení a letošek není výjimkou. Hlavním tématem jsou sice emerging markets a jejich perspektivy po nedávném výplachu, avšak v dokumentu narazíme i na paradox, který se obtížně vysvětluje a který stojí hlubší probrání.

Často citovaným důvodem pro investování do rychle se rozvíjejících ekonomik je jejich rychlejší hospodářský růst. Profesoři z LBS nicméně poukazují na fakt, že mezi minulým růstem a aktuálními výnosy akciového trhu neexistuje prakticky žádná korelace. Stejnému problému se věnuje i Jay Ritter z University of Florida a dochází k naprosto identickému závěru. Trojice autorů z LBS jde nicméně trochu dál a rozlišuje mezi minulým a budoucím růstem. Investování na základě minulých údajů o přírůstcích HDP je nevhodná strategie, nebo jde spíš o kontraindikátor. Nejlepší naději podle něj mají země, které v minulosti rostly pomalu.

Můžeme tu být svědky valuačního efektu. Akcie v rychle rostoucích ekonomikách jsou žádané, poměry P/E jdou nahoru, dividendový výnos klesá, přičemž opačný pohyb se děje v zaostávajících zemích. Na dividendovém výnosu něco možná bude. Investoři kupující tituly v zemích s nejvyšším dividendovým výnosem vydělali v průměru 31 %, zatímco trhy s nízkými dividendovými výnosy přinášely jen 10 %. Investorům by určitě hodně pomohly věštecké schopnosti ohledně budoucího růstu ekonomik, ale to je pochopitelně nad jejich síly. Akademici jsou schopni vyprodukovat nádherně rozprsklé grafy, z nichž je patrná absence korelace mezi růstem v jednom roce a v roce dalším.

Co říká statistika o vztahu mezi růstem HDP a růstem akcií? V dlouhém období (1900-2013) lze najít dokonce negativní korelaci (-0,29) mezi reálným výnosem akciového trhu a růstem HDP na hlavu. Vezměme třeba Jihoafrickou republiku, jejíž burza dlouhodobě vynáší 7,4 %, i když expanze HDP na hlavu dosahuje jen 1,1 %. Na druhou stranu můžeme dát Irsko s 2,8% růstem HDP na hlavu a reálným výnosem akcií ve výši 4,1 %. Existuje ale slušná pozitivní korelace mezi růstem reálného agregátního HDP a reálným výnosem akcií (0,51).

Proč ten rozdíl? Mezeru mezi agregátním a jednotkovým růstem samozřejmě vysvětluje změna velikosti populace. Agregátní HDP Jihoafrické republiky rostlo rychleji než irské, ale víc než polovina ho připadala na růst obyvatelstva. Irská populace se kvůli emigračním vlnám rozrůstala velmi pomalu, takže téměř veškerý hospodářský růst připadá na hlavu. Profesoři z LBS používají analogii emise akcií. S hospodářským rozvojem bobtná i burza, jelikož víc a víc firem na ni umisťuje své cenné papíry. Kdyby se zisky kotovaných firem dvojnásobily, ale počet vydaných akcií také, investorům to nijak nepomůže.

Tahle analogie se ale zdá být chycená za špatný konec. Korelace neznamená kauzalitu. Statistika nicméně ukazuje, že investoři sází dobře, když populace dané země roste, a tím tlačí HDP nahoru, nikoli když je produkt tlačen výš pouze růstem produktivity. Pokud si plody růstu mezi sebe dělí víc lidí, jak to, že investoři dostávají větší díl? Je to proto, že větší populace znamená víc práceschopného obyvatelstva, pokles reálných mezd a růst výnosu kapitálu?

Investoři sice věštci nejsou, ví však, že ve vyspělých zemích bude lidí spíš ubývat, než přibývat, takže agregátnímu HDP se tolik dařit nebude. Je to špatné znamení pro akcie? Japonci na tom v posledních 20 letech co do HDP na hlavu byli docela dobře, ale v agregátním vyjádření se jim příliš nedařilo. A jejich burza je i po nynější mohutné rally 50 % pod vrcholem z roku 1989.

(Zdroj: Buttonwood´s Notebook)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.07.2025
17:49Zmatení vedoucí k produktivnímu řešení? Verze s DPH
16:40Nervozita na evropských akciích  
16:36Spotřeba plynu a elektřiny v Česku rostla třetí čtvrtletí v řadě
16:09Bitva o mozky: Technologické firmy lákají AI experty na milionové odměny
14:58Elon Musk plánuje založit novou politickou stranu. Trump a investoři si přejí, ať se drží svého volantu
13:55„Velký krásný“ zákon nebo pohroma? Kdo získal a kdo ztratil přijetím nového zákona Donalda Trumpa
12:46Trhy nemají jasný směr před blížícími se cly  
12:24Týdenní výhled: Vyprší odklad cel a trhy jsou možná až příliš v klidu  
11:42Přebytek obchodní bilance v květnu meziročně vzrostl, pomohl mu autoprůmysl
11:10Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2025
10:56Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2025
10:51Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 2. čtvrtletí 2025
10:38Škola není továrna na znalosti. MakroMixér s Radkem Sáblíkem, který boří stereotypy českého školství
9:30Průmysl jede dál, i když nerovnoměrně a s řadou otazníků…
9:09Trump tlačí na partnery k rychlým dohodám. Chce dohody do 9. července
8:57Rozbřesk: (Ne)dohoda na spadnutí aneb co EU zvládne dojednat s Trumpem do 9. července?
8:48Trump hrozí dalšími cly zemím s protiamerickými postoji, Čína dále omezuje dovoz z EU a futures jsou smíšené  
8:30Čína omezuje dovoz zdravotnických prostředků z EU. Reaguje na evropská omezení
6:31Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Výhled pro ekonomiku se zhoršil, ECB unikátně rychlejší než Fed  
06.07.2025
8:46Víkendář: Záhadné snižování dostupnosti bydlení a umělá inteligence v centrálních bankách

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y