Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst HDP = růst akcií? Ne tak docela

Růst HDP = růst akcií? Ne tak docela

18.02.2014 13:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Každoroční zpráva o stavu finančních trhů z pera Elroye Dimsona, Paula Marshe a Mikea Stauntona z London Business School zpravidla stojí za přečtení a letošek není výjimkou. Hlavním tématem jsou sice emerging markets a jejich perspektivy po nedávném výplachu, avšak v dokumentu narazíme i na paradox, který se obtížně vysvětluje a který stojí hlubší probrání.

Často citovaným důvodem pro investování do rychle se rozvíjejících ekonomik je jejich rychlejší hospodářský růst. Profesoři z LBS nicméně poukazují na fakt, že mezi minulým růstem a aktuálními výnosy akciového trhu neexistuje prakticky žádná korelace. Stejnému problému se věnuje i Jay Ritter z University of Florida a dochází k naprosto identickému závěru. Trojice autorů z LBS jde nicméně trochu dál a rozlišuje mezi minulým a budoucím růstem. Investování na základě minulých údajů o přírůstcích HDP je nevhodná strategie, nebo jde spíš o kontraindikátor. Nejlepší naději podle něj mají země, které v minulosti rostly pomalu.

Můžeme tu být svědky valuačního efektu. Akcie v rychle rostoucích ekonomikách jsou žádané, poměry P/E jdou nahoru, dividendový výnos klesá, přičemž opačný pohyb se děje v zaostávajících zemích. Na dividendovém výnosu něco možná bude. Investoři kupující tituly v zemích s nejvyšším dividendovým výnosem vydělali v průměru 31 %, zatímco trhy s nízkými dividendovými výnosy přinášely jen 10 %. Investorům by určitě hodně pomohly věštecké schopnosti ohledně budoucího růstu ekonomik, ale to je pochopitelně nad jejich síly. Akademici jsou schopni vyprodukovat nádherně rozprsklé grafy, z nichž je patrná absence korelace mezi růstem v jednom roce a v roce dalším.

Co říká statistika o vztahu mezi růstem HDP a růstem akcií? V dlouhém období (1900-2013) lze najít dokonce negativní korelaci (-0,29) mezi reálným výnosem akciového trhu a růstem HDP na hlavu. Vezměme třeba Jihoafrickou republiku, jejíž burza dlouhodobě vynáší 7,4 %, i když expanze HDP na hlavu dosahuje jen 1,1 %. Na druhou stranu můžeme dát Irsko s 2,8% růstem HDP na hlavu a reálným výnosem akcií ve výši 4,1 %. Existuje ale slušná pozitivní korelace mezi růstem reálného agregátního HDP a reálným výnosem akcií (0,51).

Proč ten rozdíl? Mezeru mezi agregátním a jednotkovým růstem samozřejmě vysvětluje změna velikosti populace. Agregátní HDP Jihoafrické republiky rostlo rychleji než irské, ale víc než polovina ho připadala na růst obyvatelstva. Irská populace se kvůli emigračním vlnám rozrůstala velmi pomalu, takže téměř veškerý hospodářský růst připadá na hlavu. Profesoři z LBS používají analogii emise akcií. S hospodářským rozvojem bobtná i burza, jelikož víc a víc firem na ni umisťuje své cenné papíry. Kdyby se zisky kotovaných firem dvojnásobily, ale počet vydaných akcií také, investorům to nijak nepomůže.

Tahle analogie se ale zdá být chycená za špatný konec. Korelace neznamená kauzalitu. Statistika nicméně ukazuje, že investoři sází dobře, když populace dané země roste, a tím tlačí HDP nahoru, nikoli když je produkt tlačen výš pouze růstem produktivity. Pokud si plody růstu mezi sebe dělí víc lidí, jak to, že investoři dostávají větší díl? Je to proto, že větší populace znamená víc práceschopného obyvatelstva, pokles reálných mezd a růst výnosu kapitálu?

Investoři sice věštci nejsou, ví však, že ve vyspělých zemích bude lidí spíš ubývat, než přibývat, takže agregátnímu HDP se tolik dařit nebude. Je to špatné znamení pro akcie? Japonci na tom v posledních 20 letech co do HDP na hlavu byli docela dobře, ale v agregátním vyjádření se jim příliš nedařilo. A jejich burza je i po nynější mohutné rally 50 % pod vrcholem z roku 1989.

(Zdroj: Buttonwood´s Notebook)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data