Aktualizováno Index ekonomické důvěry ČSÚ v únoru zůstává na 5,5 bodu, stejně jako předtím v lednu a prosinci. Výsledek je dán zhoršením spotřebitelské důvěry, které na druhé straně plně kompenzovala lepšící se nálada v podnikatelském sektoru. Dál stoupala důvěra průmyslových i stavebních podniků, naopak se snížil optimismus ve službách.
Index spotřebitelské důvěry za únor klesá na -9 bodů z lednových -5,3 bodu. Ačkoli z jednoho měsíce nelze dělat velké závěry, pesimisté mají trochu víc navrch a index narušuje příznivý trend trvající už necelé dva roky. Spotřebitelé se v únoru více obávali růstu nezaměstnanosti, zhoršení ekonomiky i finanční situace. Trochu méně se bojí růstu cen, úmysl spořit však nemění.
Důvěra průmyslových podniků dosáhla 2,7 bodu a po lednovém zaváhání se tak vrací zpět na úroveň z konce loňského roku. Firmy příznivěji hodnotily poptávku, na druhou stranu hůře hodnotí situaci v ekonomice a v tříměsíčním horizontu čekají horší dynamiku výroby i zaměstnanosti i horší ekonomickou situaci. Ačkoli data o průmyslové výrobě i nových objednávkách zůstávají velmi dobrá, průzkum ČSÚ nadále indikuje jen těsně převažující optimismus firem.
Výrazný pesimismus ve stavebnictví začal letos přece jen polevovat a index důvěry v tomto sektoru se zvýšil na -43,5 bodu. Je na tom nejlépe téměř za rok. Zvýšilo se hodnocení poptávky a firmy pro příští tři měsíce čekají rychlejší výrobu a růst zaměstnanosti. Optimističtější jsou rovněž ohledně budoucího vývoje ekonomiky.
Čísla za podnikatelský sektor znovu zhoršily společnosti působící ve službách. Jejich důvěra se, vyjádřeno indexem, snížila na 26,0 z 26,7 bodu. Klesá tak podruhé v řadě, ale stále z relativně vysokých hodnot. Index důvěry ve službách už několik let prakticky stagnuje a vývoj na začátku roku zatím není důvodem ke znepokojení. Firmy hodnotí lépe situaci v ekonomice. Poptávku vidí o něco hůře než v minulém měsíci, ale v očekáváních naopak lehce přidaly na optimismu.
