Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soukromá penze: kolik vlastně stojí?

Soukromá penze: kolik vlastně stojí?

24.02.2014 18:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Pro většinu lidí je jejich penze, nebo alespoň příslib její výplaty, jedním z nejdůležitějších aktiv, jehož hodnotu zpravidla převyšuje pouze jejich dům. Jde o příjem, na němž budou závislí v průběhu posledních 20 až 30 let života. Jenže i když téma cen nemovitostí se na přetřes dostává docela často, propočítávání hodnoty důchodových závazků k party hitům rozhodně nepatří. Výsledkem této apatie je ignorance či přímé odmítání diskuze.

Problém můžeme názorně vysvětlit na alegorii s tržištěm. Chcete koupit jablka, procházíte kolem stánků a můžete snadno porovnávat ceny. Prodavači vám dokonce mohou dát vzorek produkce k ochutnání. Když nechutná, lze snadno přejít ke konkurenci. Se spořícími produkty to ale tak snadné není. Existuje zde informační asymetrie a produkt začne být testovatelný až po 30 až 40 letech, kdy už bude na změnu poskytovatele pozdě. Porovnávání je proto extrémně obtížné.

Hudební kritik listu Financial Times se nedávno podělil se svými starostmi a strastmi při zřizování soukromého penzijního účtu. Jaké bylo jeho zděšení poté, co obdržel roční výpis: „Jako zloděj v parku na mě vyskočí číslo. Jde o předpověď toho, kolik mohu očekávat z dosud naspořené částky v roce 2036 při předpokládaném ročním výnosu 4,7 % a inflaci 2,5 %. Výsledek, v dnešních cenách, je zhruba o 8 % nižší než současný stav konta.“

Jinými slovy, po 20 letech poctivého střádání na tom bude hůř než dnes. Kam se všechny ty peníze podějí? Po namáhavém obvolávání obdrží podrobný výpis poplatků: manažer fondu si bere 1,35 %, poradce, který mu penzijní schéma prodal, dalších 0,5 %, další poplatek za bůhvíco činí 0,81 %, plus transakční náklady prodeje a nákupu instrumentů ve výši 0,19 %. Když se to všechno sečte, vidina reálného výnosu kolem 2 % se zcela rozplyne.

Jak z toho ven? Ve Velké Británii probíhá debata o poplatkovém stropu, který by měl omezit dopad nákladů investování na dlouhodobé výnosy. Prvním problémem je definice poplatku. Z čeho konkrétně se počítají transakční náklady? Občas obchodníci akcie za poplatek půjčují (třeba spekulantům sázejícím na pokles). Pokud se o tento poplatek nerozdělí s investory svého fondu, jde ve skutečnosti o další srážku.

Bez přesného vymezení je porovnávání téměř nemožné. A i kdyby úřady nějakým zázrakem vše dokázaly shrnout do několika čísel, budou jim investoři rozumět? Většina lidí si nečte stohy dokumentů, které doprovází prodej každého finančního produktu. Čím tlustší smlouvy jsou, tím odpudivější se penzijní spoření stává.

Pak je tu také problém zprostředkovatelství. Řadě lidí vybere poskytovatele jejich zaměstnavatel, i když náklady i investiční riziko nesou oni.

Odpověď podle některých odborníků mohou nabízet kolektivní schémata, jež fungují v Austrálii či Kanadě a jež sdružují víc zaměstnavatelů, profitují z úspor z rozsahu a mohou stlačit manažerské náklady.

Je historickou zvláštností, že penze v západním světě mají na starosti jednotlivé firmy, jejichž smysl existence leží jinde. Správu penzí by měli mít na starosti specialisté, nebo stát.

(Zdroj: Buttonwood´s Notebook)


Váš názor
  •  
    25.02.2014 11:15

    Cesi a Slovaci predsa strkaju svoje uspory predovsetkym do fondu nazyvaneho statna priebezna solidarna dochodkova cierna diera, toz podobny clanok je na patrii viac-menej neaktualny, nie?
    Eco
  • Cena Penze
    24.02.2014 23:45

    V Cechach je to pri statni penz itrosku jine, ale nejak moc, to zase ne. Kdyz si spocitate kolik statnich uredniku zabyvajicich se penzemi v nasi zemi je. V kolika domech sidli, jake maji vybaveni kancelari, naroky na sluzby (voda, svetlo, topeni atd) Tak to bude asi taky pekna palka. Idealni pensijni system je takovy, ze si kazdy v produktivnim veku bude sporit na duchod sam. Nebudou tam zadne fee, zadne poplatky a zadne urednicke naklady. Kdyz jsem si spocital, kolik jsem do socialniho odved, tak bych musel brat duchod do 118 let, aby se mi to vratilo. Ja vim, socialni solidarita. Ale dnesni spolecnost mi fakt prilis socialni nepripada ZSolc
    ZSolc
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data