Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchodník Ahold přes horší 2013 překonal odhady, výhled opatrný. Českému Albertu roste zisk

Maloobchodník Ahold přes horší 2013 překonal odhady, výhled opatrný. Českému Albertu roste zisk

27.02.2014 10:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Nizozemský maloobchodník Ahold oznámil za čtvrtý kvartál loňského roku mírnější než očekávaný pokles provozního zisku, mimo jiné díky nárůstu tržeb na domácím trhu. Vlastník české sítě Albert snížil provozní zisk o 7,5 procenta na 320 milionů eur, zatímco analytici očekávali výsledek 303 mil. EUR. Provozní marže se meziročně snížila z 4,6 % na 4,3 % a čistý zisk klesl z 240 na 215 mil. EUR. Čtvrtletní dividenda na úrovni 47 centů překonala očekávání 44 c.

Za celý rok 2013 provozní zisk maloobchodní skupiny i provozní marže klesly. Ziskovost české divize se i přes pokles celkových tržeb zlepšila. Společnost očekává pozvolné zlepšování ekonomických podmínek, výhled pro maloobchodní trh s potravinami na letošní rok nicméně zůstává opatrný.

Základní provozní zisk Aholdu loni klesl o 2,3 procenta na 1,38 miliardy eur (37,7 miliardy Kč) a provozní marže se snížila o 0,1 procentního bodu na 4,2 procenta. Čistý zisk vzrostl o 177 procent na 2,54 miliardy eur, z toho ale 1,75 miliardy eur tvořil zisk z prodeje švédské sítě ICA. Celkové tržby nizozemské společnosti se snížily o 0,2 procenta na 32,6 miliardy eur. Bez zahrnutí vlivu směnných kurzů však o dvě procenta stouply, uvedla firma již minulý měsíc.

Provozní zisk českého Alberta loni stoupl o 11 procent na 30 milionů eur a provozní marže se zvýšila na 2,1 procenta z předloňských 1,8 procenta. Tržby ale celkově klesly o 4,7 procenta na 1,44 miliardy eur a v domácí měně se snížily o 1,5 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí tržby celkově klesly o 7,9 procenta. Ziskovost se ale dál zlepšovala a marže narostla na 3,6 procenta.

V České republice Ahold na konci loňského roku provozoval 284 supermarketů a hypermarketů Albert, o dva více než o rok dříve. Předloni byl český Ahold s podílem 9,7 procenta jedničkou na tuzemském trhu rychloobrátkového zboží. Podle dnešního sdělení firmy zůstal loňský podíl řetězce na českém trhu zhruba stejný.

Ahold působí i na Slovensku, loni v listopadu však oznámil, že aktivity v této zemi prodá společnosti Condorum, aby se důsledněji zaměřil na český trh. Transakce má být dokončena v první polovině letošního roku.

(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  
14:56ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)