Aktualizováno Index cen výrobců v eurozóně se za leden snížil o 0,4 procenta po 0,2procentním prosincovém růstu. Za poklesem stojí výrobní ceny energií, které se snížily o 1,4 procenta. Bez nich by PPI mírně vzrostl o 0,1 procenta, když ceny kapitálového zboží i zboží dlouhodobé spotřeby rostly. Zatímco v prosinci tyto ceny stagnovaly, leden přinesl jejich růst o 0,2, respektive 0,4 procenta. Mírně se zvýšily také ceny meziproduktů, zatímco výrobní ceny zboží běžné spotřeby klesly o 0,1 procenta.
Meziroční deflace ve výrobních cenách se zvýraznila - PPI je oproti loňskému lednu o 1,4 procenta níž, zatímco v prosinci meziroční změna činila -0,8 procenta. Deflace je znovu výrazně mírnější, pokud odhlédneme od vlivu energií. Očištěný index klesá jen o 0,4 procenta.

Stále téměř 5procentní meziroční pokles výrobních cen hlásí Kypr a výrazně ceny klesají také v Belgii a na Slovensku. Kolem průměru eurozóny se nacházejí Nizozemsko, Španělsko, Portugalsko nebo Francie. V Německu jsou výrobní ceny níž o 1 procento. S dvouprocentním růstem se průměru vymyká Irsko.
Lednová data o výrobních cenách jsou ve srovnání s konsensem nižší. Trh počítal s meziměsíčním poklesem cen o 0,1 procenta a s meziročním o 1,3 procenta. Potvrzuje se, že klesající ceny energií jsou důležitým faktorem, který drží inflaci nízko a že z nákladové strany tu celkově žádné inflační tlaky nejsou. Ačkoli data za odhady zaostala, pro finanční trhy by neměla být důležitá. Rozhodování ECB těžko změní. Co se týče vývoje cen, je navíc už k dispozici předběžný únorový CPI.