Aktualizováno Maloobchodní tržby v eurozóně za leden stouply o 1,6 procenta po 1,3procentním poklesu v prosinci. Lednové číslo překonává konsensus na úrovni 0,8 procenta a navíc prosinec byl revidován vzhůru. Na slušném výsledku se podílely nejvíce prodeje průmyslového zboží rostoucí o 1,9 procenta. Přispěly ale také pohonné hmoty, kde tržby stouply o 1,5 procenta, a potraviny s nárůstem tržeb o 1,1 procenta.
Meziročně jsou tržby v maloobchodě o 1,3 procenta výš při očekáváních nastavených na 0,2procentní pokles. Průmyslové zboží a prodej pohonných hmot stojí i za meziročním růstem. Velmi vysoká tempa maloobchodu už řadu měsíců hlásí Lucembursko, jehož příspěvek k růstu celkového objemu je ale malý. Rozhodující slovo má sílící maloobchod ve Francii, kde meziroční růst činil 3,2 procenta. Díky velké váze táhl data za eurozónu výš i 1procentní růst tržeb v Německu, ale významný byl i příspěvek Portugalska, kde jsou tržby o 6,6 procenta výš. V rámci eurozóny hlásí za leden meziroční pokles maloobchodu pouze Malta, která ale celková data téměř neovlivní.
Zprávy z eurozóny vypovídají o značné volatilitě maloobchodu, což je jeden z důvodů, proč finanční trhy na čísla moc nereagují i přes překonání konsensu. Trendové zlepšování tržeb je však zřetelné. Soukromá spotřeba ve čtvrtém kvartále znovu jen mírně přispívala k růstu ekonomiky. Lednový maloobchod dává šanci, že pozitivní příspěvek z této strany trvá. Zatím ale jde o údaj jen za třetinu kvartálu a pouze za oblast výdajů za zboží, nelze ho tedy přeceňovat. V očích centrálních bankéřů data příliš nezmění představy o vývoji reálné ekonomiky. Na druhou stranu pro ECB, která bude rozhodovat zítra, nejsou data ani motivací k uvolnění měnové politiky.
