Aktualizováno MaloMaloobchodní tržby ve Spojených státech za únor stouply o 0,3 procenta po 0,6procentním poklesu v lednu. Překonaly tím konsensus nastavený na 0,2 procenta. Lepší výsledky z maloobchodu vidíme i bez prodejů aut. Růst očištěný o tento vliv dosáhl rovněž 0,3 procenta, zatímco podle odhadů měl činit 0,1 procenta.
Samotné tržby za motorová vozidla stouply o 0,3 procenta po 2,2 procentním poklesu v lednu. Další z položek, od kterých bývá vzhledem k jejich volatilitě odhlíženo, je prodej pohonných hmot. Ten za únor jen mírně stoupl o 0,1 procenta při lehkém meziměsíčním nárůstu cen. Položkou, která táhla maloobchod v únoru výš, bylo zdravotnické a drogistické zboží, kde tržby stouply o 1,2 procenta. Dále přispěly útraty v obchodech se sportovním zbožím, v supermarketech a mírně k růstu maloobchodu přispěl také 0,3 procentní růst prodejů stavebních materiálů.
Meziročně jsou tržby v maloobchodě o 1,5 procenta výš, což znamená zpomalení z 1,9 procenta v lednu. Bez aut vycházejí růstová tempa ještě o něco mírnější, 1,3 a 1,6 procenta. Co se týče meziročních změn, jsou nyní brzdou tržby za pohonné hmoty, elektroniku a sportovní zboží.

Data o maloobchodu za únor překonala konsensus a vypovídají o tom, že negativní efekt počasí už v druhém letošním měsíci značně ztratil na síle. Náznaky, že dnešní čísla mohou přinést dobré zprávy, byly report o zaměstnanosti a mzdách a také průzkumy nálady mezi spotřebiteli. Dolar na data reaguje pozitivně na páru s eurem i jenem.
Co příliš nepotěší, je ale trend maloobchodních tržeb, které dál ztrácejí na tempu z hodnot, které jsme viděli v minulých třech letech. Tržby meziročně rostou prakticky jen díky vyšším cenám, reálný růst je nepatrný až nulový (deflováno PCE, respektive CPI). Po únoru data ukazují, že tržby budou slabší než v předchozím kvartále. V rámci soukromé spotřeby tak asi bude slabá položka útrat za zboží, což je negativní riziko pro HDP v prvním kvartále. Částečně by ovšem horší výsledek šlo zdůvodnit netypicky tuhou zimou.