Aktualizováno Index spotřebitelské důvěry Michiganské university klesl. Podle předběžných březnových dat dosáhl 79,9 bodu a snížil se tak z únorových 81,6 bodu. Trh byl podle konsensu nastaven naopak na mírný růst na 82 bodů. Za nižším výsledkem stojí pokles optimismu spotřebitelů, když index očekávání klesl na 69,4 bodu z 72,7 v únoru. Naopak současnou situaci hodnotí spotřebitelé stále relativně dobře, když tento index dokonce stoupl na 96,1 bodu, zatímco v únoru činil 95,4 bodu.

Do nižších očekávání se promítly horší vyhlídky, které spotřebitelé vidí pro ekonomiku. Vidět je to na indexu 12měsíčního ekonomického výhledu, který se v březnu snížil na 86 bodu, poté co v únoru dosahoval 93 bodů. Vedle toho spotřebitelé uváděli zpomalování cen na realitním trhu, které by tak vedlo k menšímu růstu jejich bohatství. Ke zhoršení částečně došlo také u očekávaných příjmů.
Na druhou stranu ani v březnových datech není vidět dopad tuhé zimy, která tentokrát sužovala značnou část země. V první polovině března už je aktuálním tématem ukrajinské krize, ale ani ta se na náladě spotřebitelů nepromítla, zřejmě při víře v nevýrazný dopad dosavadního vývoje na americkou ekonomiku.
Inflační očekávání zůstala podle předběžných čísel stabilní. V jednoletém horizontu čekají spotřebitelé růst cen o 3,2 procenta, v pětiletém výhledu se podle nich má inflace snižovat k 2,9 procenta.
Dolar na data o spotřebitelské důvěře reaguje oslabením proti euru, kde tak zvýraznil své odpolední ztráty. Vůči japonskému jenu dolar během dneška ztrácel, ale po datech aktuálně mírně roste.