Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Celková i jádrová inflace v eurozóně za březen klesla, v dubnu může být výš

Celková i jádrová inflace v eurozóně za březen klesla, v dubnu může být výš

16.04.2014 11:18, aktualizováno: 16.4. 11:42
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Spotřebitelské ceny se v eurozóně za březen zvýšily o 0,9 procenta po 0,3procentním růstu v únoru. Meziroční inflace zpomalila na 0,5 procenta, což je v souladu s předběžným údajem i s očekáváními. V únoru byla inflace 0,7procentní. Mírné revize dolů se ale dočkala jádrová inflace. Ta podle nových údajů dosahovala v březnu 0,7 procenta, zatímco předběžné číslo bylo 0,8 procenta.

V meziročním pohledu na celkový index působí směrem dolů hlavně energie, jejichž ceny jsou o 2,1 procenta níž. Opačný vliv mají potraviny, jejichž ceny rostou rychleji než u ostatního zboží. V březnu potraviny meziročně zdražily o procento, což je ale oproti minulým měsícům zpomalení. Ceny služeb se posunuly vzhůru o 1,1 procenta. Stále pouze velmi mírný růst pak sledujeme na cenách průmyslového zboží a to 0,2 procenta.



CPI EMU

Regionálně vzato ceny v eurozóně rostou hlavně díky vývoji v Německu. Tam je inflace jednoprocentní. Směrem vzhůru působí také 0,7procentní inflace ve Francii. Vliv dalších zemí už je výrazně menší. Nejvyšší míru inflace registruje Rakousko, 1,4 procenta, následují Malta a Finsko. Na druhém konci vykazují nadále deflaci Řecko s Kyprem, které ale s poklesem cen doplňuje Portugalsko, Slovensko a nově i Španělsko.

Data i přes drobné úpravy oproti předběžným výsledkům nemají na eurodolar vliv. Vývoj inflace je argumentem ve prospěch volnější měnové politiky. ECB ale březnová data (předběžná) při posledním rozhodování už měla a žádná akce nepřišla. Jedním z důvodů poklesu inflace může být načasování Velikonoc, které na rozdíl od loňska tento rok připadají na duben. Právě následující dubnová inflační data by tak měla být vyšší, když je podpoří efekt nízké srovnávací základny. Na příštím jednání tedy inflace zřejmě nebude pro centrální banku impulsem k uvolnění měnové politiky. Případná akce je pravděpodobnější až na červnovém zasedání, kdy bude mít ECB navíc k dispozici novou prognózu. Jestli by něco mělo přimět banku k akci už v květnu, byl by to spíše nepříznivý vývoj eura.


Váš názor
Aktuální komentáře
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bank of New York Mellon Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Blackrock Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (06/25 Q2)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
12:45JPMorgan Chase & Co (06/25 Q2)
13:00Wells Fargo & Co (06/25 Q2)
13:30State Street Corp (06/25 Q2)
14:00Citigroup Inc (06/25 Q2)
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index