Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EM vábení pod drobnohledem

EM vábení pod drobnohledem

18.04.2014 17:55

Při všech hovorech o tom, jak jsou dnes EM levné, nebude jistě na škodu aktuální konkrétní pohled na tuto levnost. Asi je to zbytečné, ale už na začátku přidejme varování. V jádru bychom měli rozlišovat levnost, kterou můžeme nazvat cyklickou, a levnost strukturální. Ta první (nebo z převážné části ta první) panovala třeba na americkém trhu v roce 2008. Pokud už se rozhodneme, že jde o levnost cyklickou, stačí už „jen“ trefit načasování. Dokonce můžeme říci, že pokud máme dost času na to akcie držet a nenechat se zlomit volatilitou, jednou se dočkáme i když nevstoupíme v tom nejlepším bodě.

Vše je ale jinak, pokud jde o levnost strukturální. Jinak řečeno, pokud se něco v ekonomice, firmách, postojích investorů dlouhodobě změnilo a nelze čekat, že se to s postupem cyklu zase vrátí do normálu. Problém s EM je nyní samozřejmě v tom, že roste pravděpodobnost toho, že se díváme ne levnost druhou a ne tu první (viz i minulý článek).

Nyní už pár konkrétních čísel. V první části tabulky jsou valuace z konce března, v druhé desetiletý průměr. Začněme Ruskem, které z celkem evidentních důvodů bylo nejlevnějším EM trhem během posledních deseti let a je jím z ještě evidentnějších důvodů i nyní. Dlouhodobější průměr PE je zde na 7,5, dnes dosahuje jen 4,5 – ruské akcie/index si tedy lze koupit za pouhý 4,5 násobek očekávaných letošních zisků. Tyto akcie se zároveň obchodují za 0,6 jejich účetní hodnoty, dividendový výnos zde dosahuje 4,8 % (tedy nejvíce z EM – opět cena za ruskou specifičnost). Jak jsem zde nedávno psal, podle mne ale ani takové valuace za investiční vstup do této země nestojí.
 
sou1

Zdroj: JPM

Na opačném valuačním konci stojí alespoň na první pohled hodně drahé Mexiko a nijak levná není ani Indie s Jižní Afrikou. Porovnávání valuací mezi jednotlivými zeměmi ale není bez problémů. Například do PE se promítá očekávaný růst, bezrizikové výnosy, rizikové prémie a v neposlední řadě výplatní poměr (tedy poměr dividend a zisků). Určitě tak nemůžeme automaticky tvrdit, že země s PE 15 je příliš drahá ve srovnání se zemí s PE 7 (či naopak). V první zemi mohou firmy vyplácet mnohem více dividend z jednotky zisku, mohou tam být nižší rizikové prémie, vyšší očekávaný růst. Samostatnou kapitolou pak je váha jednotlivých násobků – je lepší PE, PBV, nebo něco jiného? Ve zkratce můžeme dividendové výnosy považovat za násobek „vrabce v hrsti“, zatímco PE je více holubem na střeše. P/CF je problematické, protože nevíme, jak přesně to CF je počítáno.

Vedle geografického porovnávání je tak z výše uvedeného důvodu spíše namístě ono porovnání s desetiletými (či jinými) průměry. Z nich vidíme, že řada EM trhů (i EM jako celek) je dnes skutečně „levná“. Uvozovky je nutno použít z důvodů zmíněných na počátku. Vějičkou pro investory sledující historický vývoj valuace jsou pak grafy podobné tomu následujícímu. Na ose y je poměr tržní ceny a účetní hodnoty akcií a na ose x návratnost EM akcií dosažená během 12 měsíců po naměření tohoto poměru:

sou2

Zdroj: JPM

Vztah má daleko do dokonalosti, ale přesto tu vidíme tendenci k generování vyšší návratnosti po době nižší valuace a naopak. Tedy v podstatě banalita „nakupovat, když jsou trhy levné, prodávat, když jsou drahé“. Možná, že hlavním přínosem grafu je ale přece jen demonstrace toho, jak volný vztah valuace – návratnost je.



Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
9:17Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
9:07Rozbřesk: Globální výprodej dostal pod tlak i středoevropské trhy
8:54ČEZ jedná o větrných turbínách v lesích. Bank of England možná začne snižovat sazby dříve než Fed a futures jsou smíšené  
8:09Adidas po nečekaně úspěšném prvním čtvrtletí zvedl celoroční výhled
6:27Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.3.2024
6:21EUC a.s.: Výroční zpráva EUC, a.s. za rok 2023
5:58Stratégové z Wall Street varují, že pokles na akciích může vyvolat širší prodeje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m