Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
UBS v 1Q s lepším ziskem, plánuje navýšení dividendy

UBS v 1Q s lepším ziskem, plánuje navýšení dividendy

06.05.2014 8:08
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Švýcarská bankovní skupina UBS svým hospodařením za první kvartál letošního roku předčila očekávání. Čistý zisk dosáhl 1,054 mld. CHF ve srovnání s odhadem na úrovni 905 mil. CHF. Meziroční pokles z hodnoty 1,2 mld. USD je v souladu s prostředím nízkých sazeb, a tedy klesajících úrokových výnosů. Za snížením pak stojí také nižší výnosy z prémiového segmentu, především pak tzv. wealth managementu, který v rámci investičního poradenství zahrnuje správu majetku či finanční plánování.

UBS v roce 2012 započala restrukturalizaci svého podnikání, když ustoupila (alespoň z větší části) z do té doby důležitého segmentu dluhopisových obchodů. Klíčovou snahou je zvýšení ziskovosti společnosti, vyjádřeného ukazatelem ROE, tedy návratnosti vlastního kapitálu. Ten v podstatě říká, jaké množství čistého zisku společnost dokáže generovat ze svého vlastního kapitálu. V roce 2013 ukazatel ROE dosáhl 6,75 % a společnost do rou 2016 plánuje zvýšení na úroveň 15 %. Tento cíl se pravděpodobně nepodaří naplnit s ohledem na změnu regulatorních podmínek, které po bance vyžadují držbu větší míry kapitálu na případné krytí soudních sporů. Analytici oslovení agenturou Bloomberg se však shodují, že by společnost do konce roku 2016 mohla zvýšit svou rentabilitu vlastního kapitálu na 12,9 %.

V průběhu letošního roku pak společnost plánuje snížit svou kapitálovou přiměřenost (v minulém roce 18,5 % v Tier 1) a ve chvíli dokončení transakce hodlá vyplatit nejméně 25 centů na akcii ve formě dividendy. Během zítřejšího dne mají pak akcionáři rozhodnou o navýšení dividendy za loňský rok na 25 centů z úrovně 15 centů roku 2012.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.02.2026
14:42ECB ponechala sazby beze změny, inflace pod cílem tón politiky nemění
14:30Základní úroková sazba zůstává na 3,5 procenta, rozhodla ČNB
14:00Bank of England drží sazby, ale připouští blížící se snížení
13:10Braňo Soták: Alphabet kráčí po tenkém laně. Zatím ale mezi masivními investicemi a doručovaným růstem balancuje úspěšně  
13:08Pandora reaguje na volatilitu stříbra: uvede platinovou kolekci
12:07Rotace z technologií a volatilní drahé kovy. Trhy zůstávají rozvířené  
11:26Turbulence na zlatu a stříbru
10:55Německý průmysl překvapil. Zakázky v prosinci vzrostly nejvíc za dva roky
10:10Shell zaznamenal nejslabší čtvrtletní zisk za pět let, zpětné odkupy akcií ale nesnížil
10:05Maloobchod na konci roku zklamal. I tak ale spotřeba domácností táhne ekonomiku
9:51Vestas zvyšuje výhled, dividendu i buyback. Akcie však po výsledcích klesají
8:52Dnes vyjde inflace i prognóza ČNB, pokračuje výprodej na techu i bitcoinu a SpaceX se posouvá k IPO  
8:49Rozbřesk: Česká inflace poklesla zejména kvůli energiím, co na to dnes ČNB?
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  
14:05Eli Lilly v ostrém kontrastu s Novo Nordiskem. Tržby mohou letos stoupnout až o 27 procent
13:32AMD roste, náklady také. Klíčový bude úspěch MI4XX  
12:44Patria čeká u Komerční banky mírně slabší kvartál, pozornost se přesune na dividendovou politiku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.