V úvodu dnešního obchodování se akcie pivovarnické skupiny Lobkowicz pohybují okolo své upisovací ceny z IPO, která činila 160 korun. Aktuální cena titulu je 162 korun za akcii, přičemž bylo doposud zobchodováno celkem 13 491 kusů akcií Lobkowicz v objemu necelých 2,2 milionu korun.
Již před zahájením obchodování svůj postoj vůči akciím Pivovary Lobkowicz deklarovala banka J&T, která doporučila titul „kupovat“ při cílové ceně 215 Kč.
Pivovary Lobkowicz dnes zahajují obchodování na pražské burze. Cena v IPO byla stanovena na 160 Kč za akcii a je shodná jak pro institucionální tak retailové investory. Akcie se obchodují pod označením (ticker) PLG, (ISIN CZ0005124420). Standardní množství (lot) činí 2 000 ks a maximální dovolené rozpětí kotace (spread) je 4 koruny.
Po delší době tak na pražskou burzu míří nová akciová emise. Naposledy se tak stalo 23.10.2013, kdy své akcie uvedl Stock Spirit. Nejednalo se ovšem o klasické IPO, nýbrž o multiple listing, tedy uvedení na více burz zároveň. Poslední IPO na pražské burze se tak datuje do poloviny roku 2011, kdy své akcie veřejně nabídl energetik E4U. Když se podíváme na první obchodní den všech posledních veřejných úpisů, je patrné, že ve třech případech došlo k růstu hodnoty akcie. Pouze v případě E4U však šlo o růst výrazný. Naopak Stock Spirit při svém debutu ztratil ze zahajovací ceny 0,71 %.

Poptávka po akciích ze strany investorů dle vyjádření Lobkowicz pozitivně překvapila. Přesto se upisovací cena pohybuje na spodní hranici dříve avizovaného pásma 160 – 175 Kč. Stávající akcionáři se rozhodli si své akcie, které chtěli původně prodat v rámci veřejné nabídky k úpisu akcií, ponechat. Hlavním manažerem a jediným umísťovatelem emise je Group Bank, Česká spořitelna působí jako domácí hlavní manažer pro Českou republiku.
Lobkowicz hodlá dle vyjádření v tiskové zprávě čisté výnosy z prodeje nových akcií využít zejména na rozvoj distribučních sítí, upevnění pozice na trhu (možnost akvizice středně velkého pivovaru) a posílení exportu. Skupina Lobkowicz v prvních dvou letech nepočítá s výplatou dividendy akcionářům. V následujících letech však plánuje dosáhnout dividendového výplatního poměru 40 - 70 %.
Hospodářské výsledky v roce 2013
Čistá ztráta za rok 2013 činila v případě společnosti Pivovary Lobkowicz 73,78 mil. Kč, což představuje meziroční zhoršení o 17,6 %. Projevila se stagnace tržeb, které rostly pouze o necelé 1 % na 1,159 mld. Kč a růst nákladů. Náklady na výrobu stouply o 9,3 % na 782 mil. Kč, ostatní provozní náklady pak z předloňské hodnoty 30 mil. Kč vyskočily na 116 mil. Kč. Společnosti tak ke zlepšení nepomohl ani částečný odprodej aktiv, který se (společně s dalšími mimořádnými výnosy) do výsledku hospodaření podepsal kladnou hodnotou 159 mil. Kč (oproti 51,8 mil Kč v roce 2012).
Kumulovaná ztráta hospodaření se vyšplhala v roce 2013 již na 550 mil. Kč. I proto se hodnota vlastního kapitálu koncem roku 2013 pohybovala v záporu, konkrétně - 759 mil. Kč. V důsledku tak Pivovary Lobkowicz k financování chodu svého podnikání musely využít vyššího objemu cizích zdrojů. Dlouhodobé závazky proto v roce 2013 dosáhly 1,84 mld. Kč, což bylo jen o 200 mil. méně než hodnota celkových aktiv. Dalších 900 mil. pak představovaly krátkodobé závazky. Otázku vysokého zadlužení se společnost rozhodla řešit kapitalizací pohledávek, kterou představenstvo odsouhlasilo. V rámci ní by mělo dojít k zániku pohledávek vůči akcionářům v celkové hodnotě 1,76 mld. Kč.*
Pro institucionální investory je emise akcií Lobkowicz poměrně malá, i proto se zájem očekával a očekává spíše ze strany drobných investorů. Jedním z tvůrců trhu na akcie Lobkowicz bude také Patria Finance.
O skupině Pivovary Lobkowicz
PLG je čtvrtou největší českou pivovarnickou skupinou podle lokálních prodejů a pátou podle celkové produkce. Skládá se ze sedmi regionálních pivovarů (Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Rychtář, Klášter, Vysoký Chlumec a Černá Hora), které se nacházejí na území Čech a Moravy, a jsou centrálně řízeny. Zahájení jejich činnosti sahá až do středověku a nejstarší pivovar byl založen již v roce 1298. Pivovary Protivín a Vysoký Chlumec byly v minulosti vlastněny nejvýznamnějšími šlechtickými rody v zemi.
Skupina produkuje rozsáhlé portfolio různých druhů piva, které se od sebe liší širokým spektrem chutí. Kromě toho jsou vyráběny i nealkoholické nápoje a stolní vody. Skupina v současnosti nabízí 70 značek piva. Kromě tradičního piva jako je světlý ležák, nabízí Skupina širokou škálu pivních specialit - od polotmavých piv a piv s vyšším obsahem alkoholu, až k tmavým ležákům a nealkoholickým pivům.
Pivovary Lobkowicz jsou pátým největším výrobcem piva v Česku. Součástí skupiny jsou pivovary v Uherském Brodě, Protivíně, Jihlavě, Hlinsku v Čechách, Klášteře Hradišti nad Jizerou, ve Vysokém Chlumci a Černé hoře na Blanensku.
Vlastníkem Pivovarů Lobkowicz je skupina podnikatelů v čele s Martinem Burdou, který vlastní 55 procent firmy. Dalším větším investorem je Grzegorz Hóta, který drží 30 procent společnosti a chce z ní vystoupit. Generální ředitel Zdeněk Radil vlastní zhruba 9 procent společnosti a k minoritním vlastníkům patří i podnikatelka Eva Kropová. Ve střední Evropě je jedinou pivovarnickou společností na burze polská skupina Żywiec.
*text vyznačený kurzívou byl doplněn dodatečně
Zdroj: Lobkowicz, BCPP