Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn pátečního vývoje na světových burzách

Souhrn pátečního vývoje na světových burzách

30.06.2014 8:49
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Pražská burza v závěru minulého týdne přerušila propad a posílila o 0,33 %. Tento růst však stačil pouze snížit týdenní ztrátu na 2,5 %.

Akcie Erste Bank oslabily v pátek již počtvrté, když odepsaly přes procento a za celý týden tak odevzdaly přes 5 %.

Investoři vyčkávali na výsledek valné hromady ČEZu, kde se mimo jiné rozhodlo o dividendě za loňský rok. Akcie ČEZ, které se dnes obchodují poslední den s nárokem na dividendu, posílily o 0,5 % na 604 . V propadu pokračovaly akcie O2 ČR, které oslabily již popáté v řadě, a po čtvrtečním 1,8 % propadu odepsaly dalších 0,8 %.

U akcií společnosti Lobkowicz skončilo v pátek tzv. stabilizační období, během kterého manažer emise, v souladu se směrnicí Evropského parlamentu, stabilizoval cenu akcií v případě, že by měla poklesnout pod určitou úroveň. Cílem stabilizačních operací je podpořit cenu nabídky cenných papírů po omezenou dobu, a to v případě, jestliže se dostanou pod prodejní tlak. Poslední stabilizační operace byla realizována 16.6. na hladině 155 korun.

Evropa


Evropské akciové trhy v pátek několikrát změnily svůj směr, když poslední seanci týdne zakončily nerozhodně v okolí čtvrtečních závěrečných úrovní. Celoevropský index Stoxx 600 tak v rámci týdenní bilance vykázal ztrátu, která je dokonce nejvyšší od začátku dubna.

Na čele indexu Stoxx 600 zakončila obchodování společnost TUI AG, jejíž akcie posílily o 6,1 %. Důvodem je zpráva, podle které firma odsouhlasila spojení s TUI Travel, čímž by vznikla největší cestovní kancelář na světě. Fúze by měla snížit náklady nejméně o 45 mil. EUR, na což zareagovala TUI Travel posílením o 3,5 %.
Dařilo se i společnosti Mediaset se ziskem 4 %. Impulzem bylo vylepšené doporučení od analytiků Exane na „koupit“, a to díky možné užší spolupráci s televizí Al Jazeera. Stejný krok učinili analytici DNB v případě Lundin Petroleum, která přidala 3,8 %.

Celoevropský Euro Stoxx 50 v pátek oslabil o 0,2 %, francouzský CAC 40 o 0,1 %, když britský FTSE naopak posílil o 0,5 % a německý DAX zůstal poblíž včerejšího závěru.

Asie


Asijské akciové trhy odstartovaly týden plný makrodat růstově. Dnes zveřejněná data průmyslové produkce v Japonsku sice zaostala květnovým m/m růstem 0,5 % za konsensem 0,9 %, přesto opět zvýšila víru investorů v pokračující oživení zdejší ekonomiky. Japonský Nikkei tak připisuje 0,44 %.

Investoři pak netrpělivě vyhlíží zítra zveřejněná data z čínské ekonomiky. Vyjít mají oficiální data červnového indexu nákupních manažerů (PMI), které doplní finalizovaný údaj HSBC PMI. Především vládní výsledek bude v centru pozornosti, neboť se počítá s růstem hodnoty na 51 b. z předchozích 50,8 b. Shangai Composite je výš o 0,55 %.

Propad o 0,91 % dnes zaznamenává australský index ASX 200. Do obchodování se projevují očekávání ze zítřejšího zasedání Reserve Bank of Australia, na kterém se počítá s ponecháním současné úrovně sazeb na úrovni 2,5 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.03.2026
8:31Víkendář: Je řešením embargo na Írán?
28.03.2026
14:27Čína zažívá boom „ekonomiky emocí“. Spotřebitelé utrácejí méně racionálně a více pro radost
8:08Víkendář: Přehnané predikce dalšího růstu cen ropy?
27.03.2026
21:45Americké akciové indexy směřují níže
17:29Jak si stojí dolar ve světle úrokových diferenciálů? A co s nimi udělají ceny ropy?
16:16Pád CSG. Akcie na závěr týdne výrazně oslabují a už jsou pod IPO cenou
15:03Macquarie: Ropa může vystřelit až na 200 USD za barel, pokud se válka protáhne do června
13:39Když smícháte Jack Daniel's a Jameson. Lihovarničtí giganti jednají o fúzi
12:02Perly týdne: Ropa dlouhodobě k 80 dolarům za barel, žádná alternativa k americké měně
11:50Velká nejistota trvá, rostoucí ropa a výnosy tlačí akcie do červeného  
11:03Výnosy z reklamy v ChatGPT v celoročním přepočtu překonaly 100 milionů dolarů
10:24Tvůrce Claude zvažuje říjnové IPO. Anthropic má podporu gigantů a zatím valuaci 380 miliard
8:53Rozbřesk: Trump opět posouvá ultimátum, úleva na trzích však bude pravděpodobně dočasná
8:41Trump opět vycouval z útoků na Írán. Futures rostou, ale dluhopisové trhy jsou nadále opatrné  
6:06Backwardace na trhu s ropou: krátkodobé kontrakty jsou dražší než ty s pozdějším dodáním
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data