Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - dolar na koni, ISM nejsilnější od konce 2005; české maloobchodní tržby překvapivě dobré

Rozbřesk - dolar na koni, ISM nejsilnější od konce 2005; české maloobchodní tržby překvapivě dobré

06.08.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Pokud jsme před dvěma dny psali, že s výkonností americké ekonomiky vypadá velice dobře, tak včerejší čísla vše jen potvrdila. Index ISM ve službách totiž v červenci dosáhl nejvyšší hodnoty od prosince 2005 a pro analytickou obec byl překvapivý. Čísla jako víno přinesla přirozeně dodatečnou vzpruhu pro americký dolar, který na frontě s eurem posílil na nejsilnější úrovně od listopadu loňského roku. Nicméně jak jsme již naznačovali, tak situace v USA se sice zlepšuje, ale v čele Fedu stojí holubičí šéfka Janet Yellenová, která evidentně raději několikrát měří, než začne řezat.

Nicméně i pouhé vylepšení měsíčních statistik přirozeně vyvolává očekávání, že sazby v USA v příštím roce porostou. Jak se ukazuje v posledních dnech, tak to příliš neprospívá regionálním výše úročeným aktivům. Polský zlotý oslabil na dvouapůlměsíční minima vůči euru, zatímco forint oslabil dokonce na nejslabší úrovně od ledna 2012. Oslabování obou měn jde ruku v ruce s růstem výnosů vládních dluhopisů - v polském případě cca o 30 bazických bodů a v maďarském dokonce o 60 bps za poslední týden (desetileté splatnosti). Tlak na zlotý a na forint je o to silnější, že se domácí oficiální úrokové sazby nacházejí na svých historických minimech. V Maďarsku sice již centrální banka oznámila konec cyklu jejich snižování, ale v Polsku se tato varianta stává stále více reálnou, což naznačují i tržní sázky na pohyb sazeb - trh již v podstatě počítá s jejich snížením v tříměsíčním horizontu.

Pod tlakem byla včera i česká koruna. Ta navíc aktuálně oslabuje na více než pětiletá minima. Včerejší výborné statistiky z maloobchodu tak nic nezměnily na tom, že trh vnímá odhodlání ČNB bojovat proti nízké inflaci jako velice pevné. Stejně tak je možná ostražitý i z důvodu nejistoty ohledně konečného fungování transmisního kanálu, který by měl inflaci v Česku nakonec pomoci vygenerovat - tedy k přenosu lepší výkonnosti ekonomiky do mezd a následného domácího “poptávkového” tlaku na ceny. Při velice nízkém riziku posílení koruny prakticky v celém následujícím roce je proto možné, že koruně pomohla na pětiletá minima - kromě nízké likvidity a externích faktorů - i “nerozhodnost” exportérů, kteří zvažují optimální strategii při zajišťování kurzu koruny.

Všechny tři středoevropské měny včera vůči euru výrazně oslabily. Koruna se dostala na pětiletá minima, a to i přesto, že červnové maloobchodní tržby potvrdily významné zlepšení. Vývoj koruny tak nejde příliš dohromady s posledními zprávami z české ekonomiky. Vliv na oslabování koruny má kromě dobrých amerických dat bezesporu i ČNB, která plánuje držet intervenční režim až do konce roku 2016, což může snižovat motivaci exportérů k zajištění. Nedařilo se ani polskému zlotému, který oslabil zpět k 4,19 EUR/PLN. Největší skok byl patrný u forintu, který se posunul k 315,55 EUR/HUF (nejslabší hodnoty od ledna 2012). Regionu nesvědčily především dobrá čísla z Ameriky v podobě Indexu ISM ve službách, který samozřejmě vyvolal očekávání, že měnové kohoutky v USA se budou utahovat. To podpořilo dolar, který je nejsilnější od loňského listopadu.

Co se dnešního obchodování týká, stojí za zmínku zveřejnění české a maďarské průmyslové výroby. Nicméně v současné době se zdá, že prim na regionálním devizovém trhu hrají spíše americká data. Proto ani silný růst průmyslu, který se udržel podle našeho názoru i v červnu, zřejmě nebude velkým hybatelem trhu.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

Rozbřesk - Rychlý růst HDP a částečně i Fed podtrhly nohy americkým dluhopisům
04.08.2014 9:20
Největší světová ekonomika, tedy ta americká, pokračuje ve spanilé jíz...
Aktivita v americkém sektoru služeb nejvýš od roku 2005
05.08.2014 16:09
Index ISM pro nevýrobní sektor, sledující aktivitu především v americk...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  
11:04Jakub Blaha: Amazon očekává nižší provozní zisk kvůli obavám z cel. Růst cloudu navíc zaznamenal zpomalení  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data