Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - zima se blíží a řešení ukrajinské krize v nedohlednu; polský zlotý pod tlakem po odchodu Tuska

Rozbřesk - zima se blíží a řešení ukrajinské krize v nedohlednu; polský zlotý pod tlakem po odchodu Tuska

01.09.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Návrat do školy alias sezóna back-to-school bývá možná potěšující zprávou pro obchody, avšak nemají z ní radost nejen děti ale i především jejich rodiče. Pro obchodníky na finančních trzích je to zároveň pokyn, aby zbystřili pozornost, neboť všichni důležití hráči jsou většinou zpátky z dovolených a je třeba se po prázdninách na ekonomické a finanční fundamenty cen aktiv podívat znovu. Bývá zároveň pravidlem, že díky “Svátku práce” v USA, který bývá na počátku září, je šok z návratu do škol pro všechny přece jenom mírněn.

Ne jinak tomu bude i letos, když severoamerické trhy dnes budou zavřeny, což ovšem lidem pohybujících se na finančních trzích ulehčí situaci opravdu jen dočasně. Zbytek týdne se totiž spíše zahustí, čímž jej učiní hektičtější. Řada důležitých událostí jakými budou například indexy podnikatelských nálad v USA, zasedání ECB a především srpnové statistiky z amerického trhu práce, tak bude vměstnána pouze do čtyř pracovních dnů.

Samozřejmě, že pozornost trhů nebudou poutat jen makroekonomické události. Situace na východní Ukrajině se nelepší, což s nastupujícím podzimem, resp. blížící se zimou není vůbec dobrá zpráva. Takovou je sice možná pro střední Evropu jmenování polského premiéra, jakožto budoucího prezidenta EU, avšak přiznejme si, že pokud by měl konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dále eskalovat, tak Polák v čele EU bude jen slabou náplastí na negativní dopady, jež by to celému regionu přineslo.

Forex
Středoevropské měny ke konci týdne lehce posilovaly. Polský zlotý se během dne dostal pod tlak poté, co byl premiér Tusk zvolen novým prezidentem Evropské rady. Někteří hráči na trzích jsou zjevně trochu znepokojení z dalšího vývoje poté, co Tusk opustí domácí politickou scénu. Premiér Tusk by měl opustit svůj úřad v druhé polovině listopadu a do čtrnácti dní by měl jeho nástupce předstoupit před Sejm.

I když by volba měla proběhnout pravděpodobně bez větších problémů (nejčastěji zmiňovanou kandidátkou je Ewa Kopacz), odchod výrazného Tuska může vládnoucí Občanskou platformu ještě více oslabit. Ta již dnes ztrácí v průzkumech veřejného mínění za opozičním Právem a Spravedlností (volby jsou na programu na podzim 2015).

Dnes se pozornost soustředí na sérii podnikatelských nálad PMI - očekáváme další lehké zhoršení kopírující vývoj v Německu (Ifo, PMI).

Eurodolar
Další zisky amerického dolaru dovedly měnový pár až do blízkosti 1,31 EUR/USD. Hnacím motorem dolaru byla vedle rostoucího geopolitického napětí také série slušných čísel z americké ekonomiky. Pozornost přitáhl především další nárůst indexu podnikatelské nálady v okolí Chicaga a pozitivní revize spotřebitelské nálady.

Tento týden je plný důležitých událostí. Nejprve přitáhne pozornost ECB, která přes holubičí projev Draghiho v Jackson Hole pravděpodobně nic nového neoznámí a může dopřát otloukanému euru alespoň načas oddychový čas. Solidní výsledek amerických payrolls by ale měl hrát na konci týdne znovu do karet dolaru.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


Čtěte více:

Souhrn pátečního vývoje na světových burzách
01.09.2014 8:24
ČRPražská burza v pátek dokázala přerušit třídenní pokles a snížila ta...
Asie vstupuje do nového měsíce silnější, zavřená Wall Street však snižuje likviditu...
01.09.2014 8:28
Asijské burzy v první obchodní den nového týdne a současně měsíce rost...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.11.2025
9:58Warner Bros. Discovery chce od zájemců vylepšené nabídky. Netflix rozptyluje antimonopolní obavy
8:53Rozbřesk: Nepřesvědčivá data data o americké spotřebě ulehčují rozhodování Fedu
8:47Kofola snížila výhled, Google dohání AI konkurenci a spotřebitelská důvěra v USA padá  
8:20Stellantis varuje: Přísné emisní limity mohou zlomit evropský autoprůmysl
6:02Co udělá Fed v prosinci?
25.11.2025
22:00Wall Street si připsala třetí rally v řadě; Google jako nový konkurent Nvidie?  
17:44Kofola hlásí pokles tržeb kvůli počasí i cukrové dani. Snižuje výhled na rok 2025
16:33Čínská současnost a poučení pro ostatní
14:59Tykačova skupina Sev.en údajně v lednu 2027 uzavře své uhelné elektrárny
14:10Alphabet míří za čtyřbilionovou tržní hodnotou
13:43Po včerejším propadu svítá naděje: Amycretin od Novo Nordisk hlásí slibné výsledky pro diabetiky i na hubnutí
12:22Evropa se včerejším americkým růstem neinspiruje, obchoduje s malými změnami  
12:05Alibaba překonala odhady tržeb, růst cloudové divize zrychluje
12:01Výsledková sezóna v USA: Nejsilnější růst tržeb od roku 2022 a čtvrtý kvartál v řadě s dvouciferným růstem zisků  
11:45Prodeje aut v EU čtvrtý měsíc po sobě rostou, do října meziročně o 1,4 procenta
10:27Dominance Nvidie v ohrožení? O čipy Googlu má zájem Meta
9:04Rozbřesk: Koruna sleduje vývoj za hranicemi, dolar drží pozice navzdory holubičí rétorice Fedu
9:02Doosan Škoda Power poklesly tržby i zisk, podepsala ale nejvýznamnější zakázku za poslední dekádu
9:00Amazon plánuje posílit AI infrastrukturu pro vládu USA za 50 miliard dolarů
8:43Americké akcie ožily, Doosanu klesly tržby i zisk, evropské futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago