Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Regulátoři v USA odklepli přísnější pravidla pro likviditu bank

Regulátoři v USA odklepli přísnější pravidla pro likviditu bank

04.09.2014 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Regulátoři ve Spojených státech schválili nová pravidla, podle kterých musí mít velké americké banky dostatek likvidních aktiv k překonání případné další finanční krize. Pravidla jsou podle agentury AP součástí nové regulace, která má zabránit takovým krachům bank, jež by vyžadovaly pomoc z peněz daňových poplatníků a ohrožovaly celý finanční systém.

"Jak ukázala finanční krize (v letech 2007 až 2009), většina našich největších a nejdůležitějších finančních institucí neměla dostatek kvalitních likvidních aktiv, aby se samostatně vypořádala s napjatými podmínkami na trhu," uvedla šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová.

Skupina 15 největších amerických bank bude muset mít podle nových pravidel dostatek hotovosti, vládních dluhopisů a dalších kvalitních aktiv, aby mohla v případě krize financovat své aktivity po dobu 30 dnů. U středně velkých bank budou muset likvidní aktiva vystačit na financování 21 dnů provozu.

Pravidla začnou platit v lednu příštího roku, banky však budou mít na splnění požadavků dva roky. Celkově budou muset podle odhadů Fedu zvýšit objem kvalitních aktiv o zhruba 100 miliard dolarů (2,1 bilionu Kč) na 2,5 bilionu dolarů.

Velké americké banky již v posledních letech objem likvidních aktiv výrazně zvýšily. Podle odhadů Fedu tak již zhruba 70 procent z nich nová pravidla splňuje, napsala AP.

Zdroje: AP, čtk


Čtěte více:

Banky: Investoři třeste se, Basel III výrazně zdraží obchodování s akciemi
02.09.2014 12:20
Velké bankovní domy bijí na poplach. V lednu přepracovaný zákonný návr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.03.2026
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko
11:26Po růstu se dnes trhy opět zhouply níž, Írán tlumí nadšení  
10:26Írán chce zpoplatnit cestu Hormuzským průlivem
10:23ČEZ, a.s.: Novým členem představenstva zvolen Ondřej Landa
9:54ČNB podle Michla nesmí podcenit dopady války v Íránu, má být připravena zvýšit sazby
9:53Nová cílová cena ČEZ: Restrukturalizace jako katalyzátor výnosu pro akcionáře?  
9:18KARO Leather loni zvýšila tržby o 23 procent, letos začne se zpětným odkupem akcií
8:56Rozbřesk: ECB je připravena zvýšit úrokové sazby
8:50Silná čísla CSG kontrastují s globální nejistotou. Futures jsou opět v červeném  
8:43J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q4 2025
8:36CSG si zapsala silný závěr roku i rekordní množství nevyřízených objednávek
6:05Ústup dolaru, repatriace zlata z USA a stablecoiny v mezinárodním rezervním systému
25.03.2026
21:18Wall Street rostla: Úleva na ropě a geopolitice hnala akcie vzhůru  
17:14Monetární středověk, fiskální doba kamenná?
15:30Nový technologický hit: simulace lidského chování?
14:05Evropské technologické firmy s valuací 1,4 bilionu dolarů skončily v zahraničí, upozorňuje studie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Porsche Automobil Holding SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.