Už pouze hodiny dělí nejen investory, ale především pak zaryté fanoušky od každoroční extáze spojené s uvedením nového produktu technologického giganta . Letošní show však má být přece jen specifická. Všeobecně se totiž počítá, že představí rovnou dvě verze svých iPhonů, které by mohly doplnit také hodinky iWatch. Pro nadšence technologických vychytávek se tak rýsuje skutečně delikátní podívaná. Samotné investory však zajímá daleko více reakce, které nová zařízení rozpoutají na akciích.
V minulém roce akcie na uvedení nových verzí iPhone 5s/c reagovaly během první obchodní seance růstem o 1,16 %, aby po týdnu připisovaly dokonce 7,42 %. Rok předtím model iPhone 5 rozpoutal obdobnou nákupní horečku a akcie za stejná období připsaly 1,39 %, respektive 4,82 %. I proto se zraky opět upínají na Tima Cooka, který by dnes měl odhalit zbrusu nový a výrazně větší mobilní telefon. Na tradičně propracované show se tak již za pár hodin dozvíme, na čem že celý rok vývojáři Applu pracovali.
Nechme však stranou dohady, ať už totiž z výrobny na pulty zamíří nové iPhony, iWatch, systém elektronických plateb či iPad, dozajista půjde o technologický zážitek. Vždyť přece právě patří na čelní příčku mezi společnostmi nejvíce investujícími do inovací, že?
Poměrně rozšířenému mýtu, že určuje inovativní trendy právě díky vysokým investicím do výzkumu a vývoje (R&D) zasadila ránu data S&P Capital IQ. Ta odhalují, že v rámci indexu S&P 500 existuje hned sedm společností, které do R&D v minulém roce a také ve druhém čtvrtletí roku letošního nainvestovaly v absolutním vyjádření více peněz.

Z tabulky je tak patrné, že poměrně výrazně zaostává za dalšími technologickými giganty. Co víc, lépe si nevede ani při relativním srovnání podílů R&D vůči tržbám jednotlivých společností. v druhém kalendářním čtvrtletí do R&D investoval 4,3 % svých tržeb, což mu v rámci indexu S&P 500 přisuzuje až 95. příčku do výzkumu investujících společností.
Jenže samotní investoři objem zainvestovaných prostředků nevnímají jako klíčovou proměnou. Ačkoliv právě investice do výzkumu u technologických společností slibují dostatečné budoucí cash flow. Srovnání vývoje akcií největší společnosti světa s váženým průměrem výkonnosti všech sedmi společností totiž odhaluje, že má v posledním roce růstově navrch.

Jen se tak potvrzuje staré dobré přísloví, že méně někdy znamená více. Z dílny Applu totiž sice v posledním roce na pulty nezamířily převratné novinky, nedařilo se na poli iPadů a ani investice do R&D nejsou v absolutním vyjádření až tak ohromující, avšak společnost nadále udržuje dobrá čísla hospodaření. Daří se prodávat starší verze mobilních zařízení a nadále dosahovat vysokých úrovní hrubé marže.
I přes relativně nižší investice do výzkumu, pak nadále vzbuzuje nesrovnatelně větší zájem. Právě proto zůstává neotřesitelným vládcem na poli inovativních snah. Již za pár hodin nás o tom nejspíš přesvědčí…
Zdroj: USA Today, S&P Capital IQ, cnbc