Další smutný příběh pražské burzy se blíží svému konci. Developerská společnost již v pátek opustí burzovní parket v Praze a nadále budou její akcie obchodovány pouze na trzích v Paříži a Varšavě. Na konci cesty zpravidla přichází na řadu bilancování a nejinak by tomu mělo být i u jednoho z nejzamotanějších příběhů českého finančního trhu.
Společnost Property Group založil v roce 1991 Francouz Jean-François Ott s cílem skupovat primárně v Praze nemovitostní objekty. Po úspěšném startu společnost doplnila své operační portfolio o developerské projekty a rozjela také aktivity v segmentu hotelového trhu. Ve snaze rozšířit svůj podnikatelský záběr koncem roku 2000 vstoupilo na pařížskou burzu Euronext. Svůj příběh na pražské burze začala společnost psát o pět let později, když v rámci duální kotace zažádala o přijetí k obchodování na pražském parketu. Obchodování započalo 1. února a upisovací cena byla stanovena na úrovni závěrečného hodnoty akcií předchozího dne na pařížské burze (40,89 EUR - v tehdejším přepočtu 1289 Kč).

První rok od vstupu na pražskou burzu společnost zakončila s tržbami 50,35 mil. EUR, což představovalo meziroční zhoršení. Výrazně se však zvýšil provozní výsledek, když společnosti pomohlo zhodnocení investičních nemovitostí (držené za účelem pronájmu nebo růstu kapitálového hodnoty). To pokračovalo i v letech 2006 – 2007 a tak těžilo z pozitivního sentimentu na trhu nemovitostí, kde rostly jak ceny budov, tak také hodnota samotných pozemků. Společnosti zároveň ve zmíněných periodách prudce stouply tržby. Pomalejší růst provozního zisku pak odrážel narůstající náklady na prodané zboží, pod které spadaly nemovitosti určené k prodeji. Ve výsledku tak mezi lety 2005 – 2007 čistý zisk přiřaditelný skupině dosáhl meziročního tempa růstu téměř 27 % (měřeno geometrickým průměrem). Zisk na akcii (EPS) pak navíc ředila skutečnost, že došlo v uvedených letech k postupné přeměně konvertibilních dluhopisů, a také vydání nových tranší běžných akcií. Cena akcií i přesto od uvedení na pražskou burzu (únor 2005) do vrcholu z února 2007 prudce vzrostla z 1286 Kč na 3706 Kč. Poté ovšem započal ústup z výsluní…

Pohled na vývoj průměrné ceny akcií v jednotlivých letech ještě v roce 2007 mohl původní investory těšit. Přece jen z původní investice stále prodejem akcií mohli vytěžit více než 100 %-ní zhodnocení. Avšak downtrend, který v průběhu roku 2007 na akciích započal, postupně z hodnoty investice kousek po kousku ukrajoval. Negativní vývoj dokonale podtrhnul rok 2008, ve kterém se zcela zastavil růst tržeb, a především došlo k výraznému (negativnímu) přecenění nemovitostí v portfoliu a s ním spojenému odpisu hodnoty. Příčinou byla obligatorní záležitost tehdejšího roku, tedy výrazný pokles cen nemovitostí napříč světovými ekonomikami. Orcu pak nebyla nic platná ani geografická diverzifikace podnikatelské činnosti. Provozní výsledek i čistý zisk v roce 2008 zamířil hluboce do záporných hodnot a společnost během dvanácti měsíců ztratila 92 % své akciové hodnoty. Děsivý výsledek vedl dokonce k pozdržení některých splátek a úroků u bankovních věřitelů.
Situace se „na oko“ zklidnila až v roce 2010, kdy společnost navýšila tržby, a provozní zisk vyšplhal do kladných hodnot. Důvodem byl výpadek negativní položky přecenění investičního majetku, který v předchozích letech pravidelně odrážel klesající ceny na nemovitostním trhu. Pochopitelně zaujme překvapivě vysoký dosažený zisk. Na něm se z valné většiny podepsala realizace záchranného plánu (Safeguard plan), v jehož rámci došlo k vydání nových dluhopisů, warrantů a přeplánování splátek bankovních úvěrů. Na povrch tak začala vyplouvat děravá finanční struktura developera.
V následujících letech tak došlo ke konverzi dluhových pohledávek na akcie (další naředění akcionářů), poklesu výkonnosti na provozní úrovni (Orcu ublížilo hospodářské zpomalení ekonomik) a eskalaci vnitromocenských bojů. Víceméně se tak již s akciemi na pražské burze přestalo počítat. Výrazně klesla likvidita a středem zájmu se stala pouze cenná aktiva v portfoliu skupiny. Tím asi nejcennějším byla německá dceřiná společnost GSG Group (dříve Germany), kterou ovládl Radovan Vítek.
Příběh na pražské burze tím došel svému konci. V pátek již definitivně. Pro zájemce o společnost však nadále zůstává příležitost, jak s akciemi skupiny obchodovat. totiž navzdory odchodu z pražské burzy zůstává kotováno na parketech v Paříži a Varšavě.