Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Za evropskými dividendami do Itálie. Na vlastní nebezpečí

Za evropskými dividendami do Itálie. Na vlastní nebezpečí

26.09.2014 17:45

Jak jsme se mohli dočíst na těchto stránkách „Wall Street prošla největším propadem od konce července; S&P 500 míří k nejhoršímu měsíci od ledna“. I přesto si ale, podobně jako v předchozím článku, dovolím napsat, že nic významného se na trzích neděje. Tedy nic takového, co by bylo úplně překvapivé, asi jako hejno černých labutí nad naším obecním rybníkem. Já tak mohu první dva příspěvky tohoto týdne doplnit třetím odpočinkovějším.

Natixis se před časem věnoval tomu, jak to vypadá s dividendami na významných světových trzích. Banka se snažila vysvětlit jejich pohyb různými faktory, já jsem se s jejími závěry ale nějak neztotožnil. Přiložené obrázky a data jsou ale objektivně přínosné a my se jimi potěšíme i zde. Následující tři grafy tak přináší vývoj dividendových výnosů v USA a Velké Británii, Německu a Japonsku a nakonec ve Francii, Španělsku a Itálii:

sou

Zdroj: Natixis

Dividend chtiví investoři by tedy měli lovit zejména v Itálii. Pokud by jim tento trh neseděl, další v řadě je britský FTSE a s určitým odstupem za ním francouzský CAC a pak už španělský IBEX. Nejmenší atraktivitu z hlediska dividendového výnosu vykazuje trh americký a německý. Ale to je prohlášení, které vyžaduje trochu jemnější pohled:

Čím je dán dividendový výnos? Samozřejmě poměrem vyplácených dividend a cenami akcií. Přesněji řečeno, je dán pouze cenami akcií, protože ať jsou dividendy jakékoliv, ceny se přenastaví podle jejich absolutní výše a tím je dán dividendový výnos. Co tedy určuje „vzdálenost“ ceny od dividend? Tedy například to, že v Itálii jsou ceny akcií 24krát vyšší než dividenda (tj. výnos je něco nad 4 %) a v Japonsku 50krát vyšší? Odpověď je jednoduchá a spočívá na stejném principu jako u všech dalších valuačních měřítek (poměr dividendy a ceny akcií/indexu je také valuační měřítko): Záleží na požadované návratnosti a očekávaném růstu dividend. Čím vyšší je požadovaná návratnost, tím vyšší je dividendový výnos a naopak. A čím nižší je očekávaný růst dividend, tím vyšší je dividendový výnos. Nízké dividendové výnosy naopak stačí investorům tam, kde se čeká jejich rychlejší růst, či kde jsou požadované návratnosti relativně nízko.

Nyní máme konečně ten správný mustr na to posoudit jednotlivé země mezi sebou a také pro posouzení historického vývoje. Dividendové výnosy jsou vysoko v zemích jako je Itálie, či UK, protože to je rizikový trh a/nebo trh, kde se nečeká velký růst zisků, cash flow a dividend. Důvody mohou být makroekonomické, sektorové (i struktura trhu) a specifické pro obchodované firmy. USA, Japonsko a vlastně i Německo nemají tak vysoké dividendové výnosy, protože investoři si současných dividend cenní více, než jinde. A cení si jich proto, protože více porostou a/nebo zde mají investoři menší nároky na návratnost (je tu menší riziko a /nebo menší bezrizikové výnosy). Přímo porovnávat dividendové výnosy a derivovat z nich „atraktivitu“ tak vlastně nedává smysl – je to podobné, jako když porovnáváme úspěchy některých investorů bez toho, abychom porovnali riziko, které podstupovali, či podstupují.

Na závěr bych rád nasměroval pozornost čtenáře k poslednímu grafu. U těch předchozích totiž vidíme, že rozdíly mezi dividendovými výnosy (USA vs. Japonsko vs. Německo) jsou v posledních letech relativně stabilní. V posledním grafu je ale patrný poměrně velký strukturální posun: V roce 2009 byly nejvyšší výnosy ve Španělsku, Itálie byla těsně za ním, Francie znatelně níže. Je jasné proč – kvůli vnímanému riziku a ekonomickému útlumu musely španělské akcie nabízet největší výnosy, francouzským stačilo znatelně méně. V následujících letech se ale relativní situace rychle mění.

Španělsko postupně začíná kopírovat Francii a v poslední době investorům do IBEXu dokonce stačí o něco málo nižší výnosy než u CAC . Mnohem vyšší výnosy musí naopak nabízet Itálie. Italské desetileté vládní dluhopisy přitom nyní nabízí asi 2,5 % výnos, ty španělské asi 2,3 % výnos. Onen rozdíl v dividendovém výnosu je tedy dán znatelně horším růstovým výhledem a rizikovým profilem italského korporátního sektoru. Už je to nějakou dobu, co jsem zde o Španělsku psal jako o evropském hrdinovi a zdá se, že zatím se mu stále daří, valuačně možná až moc (i když o nějakém vítězství se při 25 % nezaměstnanosti nedá hovořit ani náhodou, zatím). Opak platí o Itálii, jejíž akcie za to doslova platí vysokými dividendovými výnosy (tj. vysokým nákladem kapitálu).




Čtěte více:

Putinův konflikt se slábnoucí Evropou udělá z Ruska vazala Číny
26.09.2014 10:55
Současný postup Ruska je horší než jeho invaze do Afghánistánu v roce ...
Má Německo vůbec nějaké slabé stránky?
26.09.2014 12:45
Německo je často považováno za model ekonomického úspěchu. Jaký základ...
Bitcoin – na prahu nové technologické revoluce?
26.09.2014 13:10
V současné době už většina investorů slyšela o bitcoinu. Minulý rok ce...
Rusko hrozí, že Ukrajinu požádá o předčasné splacení dluhopisu
26.09.2014 13:40
Rusko Ukrajině pohrozilo, že po ní bude žádat předčasné splacení dluho...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.