Aktualizováno Eurostat dnes zveřejnil předběžná zářijová čísla o inflaci v eurozóně. Celková inflace podle nich zpomalila na 0,3 procenta ze srpnových 0,4. To je formálně v souladu s konsensem, jenže po včerejší mírně vyšší inflaci v Německu jde fakticky o překvapení směrem dolů. To platí ještě více pro jádrovou inflaci. Ta zpomalila na 0,7 procenta, zatímco měla podle odhadů zůstat stabilní na 0,9 procenta.

Energie v září tlačily index stále dolů, když meziročně zlevnily o 2,4 procenta. U potravin jsme dosud viděli pokles cen, který se ale v září změnil na slabý 0,2procentní růst. Jádrovou inflaci drží dole zejména ceny průmyslového zboží, které rostou jen o nepatrných 0,1 procenta. Lepší je situace u služeb, jejichž ceny jsou meziročně o 1,1 procenta výš.
Meziměsíční srovnání ukazuje, že se spotřebitelské ceny v eurozóně od srpna zvýšily o 0,4 procenta, jádrový index pak stoupl o 0,5 procenta.
Euro už před čísly vůči dolaru oslabilo a své ztráty následně rozšiřuje. Na datech je překvapivý zejména vývoj jádrového indexu. Jeho meziroční dynamika se v posledních měsících stabilizovala, ale za září tu máme nečekané zpomalení na historicky nejnižší tempo. Podílí se na tom jak ceny zboží, tak služeb, a odráží se zde zhoršená kondice poptávky.
ECB přistoupila k agresivnějšímu uvolnění měnové politiky nestandardními nástroji v zájmu zlepšení transmisních mechanismů, podpory reálného sektoru, oslabení eura a spolu s tím i zvýšení inflace, která je oficiálním cílem. Začátkem října banka oznámí podmínky nového programu na nákup ABS. Informace, které poskytne, zřejmě dnešní data neovlivní, přestože mohou být i pod jejím odhadem nízké inflace.
Stoupat však mohou spekulace na to, že bude ECB nakonec dotlačena k nákupům státních dluhopisů. Navýšit bilanci o plánovaný bilion současnými programy může být problém a vývoj ekonomiky a inflace banku motivuje k tomu, aby z cíle nafouknutí bilance necouvala a případně zapojila další nástroj.