Ropa i na počátku nového týdne zlevňuje, spotová cena WTI se dostala pod 80 USD za barel a obchoduje se hluboko pod (technicky) důležitou a široce sledovanou úrovní 200 denního klouzavého průměru – viz graf.

Cenu ropy tlačí dolů především nabídková strana, tedy vyšší produkce zemí mimo kartel OPEC v kombinaci se sníženou globální poptávkou a vysokou předzásobeností amerického trhu. Investiční banka například snížila svůj výhled pro cenu ropy (WTI) pro příští rok na 75 USD/barel z dřívějších 90 USD/barel.
Zlevňující ropa je dobrou zprávou pro průmysl, kterému klesají vstupní náklady a s jistým zpožděním se z levné ropy mohou těšit i motoristé u čerpacích stanic. Naopak státy exportující černé zlato s klesající cenou ropy přichází o velké částky petrodolarů a jejich státní rozpočty, navyklé na velké příjmy z prodeje ropy, začínají krvácet.
Následující graf zobrazuje limitní cenu ropy za barel v USD, která umožňuje jednotlivým zemím naplnit jejich plánované rozpočtové příjmy. Jestliže je cena ropy nižší, jednotlivé státy budou muset hledat jiné zdroje pro financování svého rozpočtu (jedná se o šest zemí, jejichž příjmy z ropy tvoří největší část příjmů státního rozpočtu). Například Venezuela by v letošním roce potřebovala, aby se cena ropy téměř zdvojnásobila, aby byla schopna dostát plánovaným příjmům z prodeje ropy do svého rozpočtu.

Klesající cena ropy může donutit některé z výše uvedených zemí k rozpočtovým škrtům, které jsou mimořádně nepopulární a politicky těžko prosaditelné. Alternativou je emise státních dluhopisů, čímž se výrazně prodraží dluhová služba daného státu.
Zdroj: Business Insider, Bloomberg