Aktualizováno Ceny průmyslových výrobců v eurozóně se za září zvýšily o 0,2 procenta po stejně velkém poklesu o měsíc dříve. Tento výsledek je vyšší, než se čekalo - konsensus byl nastaven na meziměsíční stagnaci. Meziročně jsou ceny níž o 1,4 procenta. Deflace ve výrobních cenách tak drží tempo ze srpna. Ač jsou data mírně nad odhady, finanční trhy by na ně příliš reagovat neměly.

Tempo meziročního růstu drží pod nulou zejména levnější energie. Pokles jejich cen v září dosáhl 4,3 procenta. Dále klesají také ceny zboží běžné spotřeby a meziproduktů a to o 0,5, respektive 0,2 procenta. Opačným směrem míří výrobní ceny kapitálového zboží a zboží dlouhodobé spotřeby. Zde sledujeme meziroční nárůst o 0,5 procenta, respektive o 1,0 procento.
Silnou deflaci výrobních cen registruje Belgie, Slovensko a Nizozemsko. Růst cen, a to pouze mírný, vidíme jen v Lotyšsku a Řecku. Německé ceny jsou níž o procento, francouzské o 1,4 procenta.
Za září se čekalo další mírné prohloubení deflace ve výrobních cenách v eurozóně. K tomu nakonec nedošlo, přesto data stále ukazují, že z nákladové strany se aktuálně nedá čekat impuls k růstu spotřebitelských cen. Vývoj ropy a komodit bude ještě dál faktorem, který bude ceny tlačit níž. Riziko příliš nízké, nebo dokonce záporné, spotřebitelské inflace, tedy zůstává a dál vyvíjí tlak na centrální banku.