Cena ropy dnes pokračuje v poklesu, Brent od svého letošního vrcholu v červnu ztrácí více než 27 % a aktuálně se pohybuje na úrovni 82 dolarů za barel. Klesá také cena ropy WTI na 76,7 USD/dolar.
Klesající ceny má na svědomí (kromě nedávných kroků Saudské Arábie) především zvýšená nabídka černého zlata a těžba ropy z břidlic v USA. Břidličná revoluce je však dvojsečná, vyšší produkce tlačí na pokles ceny a cena pod 77/76 USD za barel je (dle Morgan Stanley) pro těžaře z břidlic likvidační, protože nepokryje náklady na získání černého zlata. odhaduje, že bod zlomu je pro americké břidličné těžaře na úrovni 75 dolarů/barel. Výše zmíněné úrovně by mohly indikovat jistý limit, na kterém by se mohla cena ropy zastavit/zpomalit.
Padající ceny černého zlata snižují zisky ropných společností a jejich akcie se tak dostávají pod prodejní tlak. Následující tabulka zobrazuje výběr ze společností, které se zabývají těžbou.

Silnou korelaci mezi cenou ropy a hodnotou akcí ropných společností ilustruje také následující graf, kde je vykreslena spotová cena WTI ropy (žlutá) proti indexu (růžová) 13 světových společností těžících ropu (do indexu patří např.: , Conoco, ExxonMobil, , , , aj.). Prudký pokles cen (WTI) ropy zahájený letos v červnu je doprovázen propadem ropného indexu, resp. burzovní hodnotou společností těžících ropu.

Minulý týden analytici (GS) vydali novou prognózu, ve které předpokládají další snižovaní cen, ropa WTI by měla vyklesat na 70 USD/ barel do 2Q15. GS proto varuje, že akcie ropných společností mohou v příštích měsících dále ztrácet a těžaři, dle GS, budou nuceni snížit odhady pro ziskovost v tomto a příštím roce. To by mohl být signál, který by podpořil/odstartoval medvědí sentiment v ropném sektoru.
Zdroj: Bloomberg,