Dne 7. listopadu 2013 zahájila k překvapení veřejnosti i odborníků Česká národní banka intervence proti české měně. ČNB po vyčerpání standardního nástroje (snížení sazeb na technickou nulu) přistoupila k tomuto kroku podle svých slov proto, aby zabránila hrozbě poklesu cen a pomohla exportérům. Guvernér Miroslav Singer si od tohoto opatření sliboval zvýšení soukromé spotřeby v duchu „utrácejte ihned, bude dráž a vaše úspory (minimálně ty v cizí měně) tak budou ztrácet na hodnotě“.
Viceguvernér Vladimír Tomšík tento krok komentoval také z pohledu růstu, resp. poklesu cen. „Deflaci může být dle historické zkušenosti velmi obtížné zastavit, jakmile se jednou rozjede. Její prevence je lepší, než pokusy o následnou léčbu. Vždy je mnohem efektivnější udělat preventivní krok a nečekat, až deflace nastane. V okamžiku, kdy vstoupíte do deflace, dostat se z ní přináší mnohem větší náklady pro reálnou ekonomiku.“
Proti americkému dolaru česká koruna oslabila skokově o téměř 6 %. Těsně před intervencemi koruna mírně posilovala při poměrně volatilním obchodování a intervence trh zasáhly při hodnotě 19,05 USDCZK. Následné skokové oslabení koruny k úrovni 20,15 USDCZK bylo doprovázeno konsolidací kolem této hodnoty, avšak v poměrně širokém pásmu, kdy se koruna marně pokoušela dostat výrazněji pod dvacetikorunovou hranici. Tato přetahovaná koruny s dolarem trvala přibližně do poloviny roku 2014, kdy si vzal slovo fundamentálně silný dolar a ztráty koruny ještě prohloubil. Dnešní hodnota intraday high 22,48 USDCZK je dokonce rekordní od března roku 2006.

Společná evropská měna zaznamenala proti české koruně v den intervence 4,7% zisky. Pohyb do strany měnového páru EURCZK byl listopadovým zásahem ČNB narušen, koruna oslabila k hodnotě 27,50 a této úrovně se držela při minimální volatilitě do letošního července. Umrtvené obchodování na tomto měnovém páru poté bylo přerušeno pokusem eura o útok na další hodnoty u 28,00 EURCZK, zisky euru však dlouho nevydržely a měnový pár se nyní potácí mezi výše uvedenými hodnotami.

Co se týče makroekonomických veličin, nezaměstnanost sice klesla z 6,7 % v 4Q2013 na 5,9 % v 3Q2014, avšak průměrná mzda se za tuto dobu snížila z 26 591 na 25 500 CZK. Vzhledem k nižším mzdám a vyšším cenám dováženého zboží se však s poklesem průměrné (nominální) mzdy snížily i mzdy reálné. Také proto se Česko propadlo v evropském žebříčku kupní síly obyvatelstva na 26. místo z loňského 24. v pořadí. Riziko deflace se tedy, zdá se, České národní bance zcela odstranit nepodařilo.
Optimističtější výhled se odehrával na poli HDP. Velmi slušný výsledek ve 2Q 2014 ve výši 2,6 % byl následován neméně optimistickým výhledem 3% růstu na celý rok 2014. Ve svém včerejším prohlášení však ČNB tento odhad zrevidovala na 2,5 % z důvodu negativního vývoje v eurozóně, pokračujícího konfliktu na Ukrajině a částečně sankcemi uvalenými na Rusko. Zároveň oznámila, že režim kurzových intervencí jistě neukončí dříve, než v roce 2016. Opatřeními na české koruně ČNB nabyla za uplynulý rok v rozvaze přes 300 mld. CZK v devizových rezervách.