Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finanční správa hodlá zkrotit bílé koně. Došlápne na spící firmy

Finanční správa hodlá zkrotit bílé koně. Došlápne na spící firmy

19.11.2014 13:00
Autor: IHNED.cz

Prodávat na klíč založené nebo spící společnosti bude riskantnější než dosud. Finanční správa se při svém tažení proti únikům na dani z přidané hodnoty hodlá zaměřit právě na obchodníky s takzvanými ready-made firmami. Ty často fungují jako bílí koně při kolotočových podvodech s DPH.

"Jsou to výrobní nástroje pro realizaci řetězových podvodů. Když je děláte, potřebujete něco, s čím obchodujete, a potom potřebujete bílé koně, přes které to proženete. Musíme podvodníkům zvýšit tyto jejich vstupní náklady," říká šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Jinými slovy - když bude komplikovanější bleskově nakupovat desítky již existujících, ale ekonomicky mrtvých firem, bude těžší i organizovat podvody.

V plánu ovšem není ztížit zakládání nových právnických osob jako takových, jen si víc posvítit na ty, kteří se tím živí. Společností a právních kanceláří, které se tomuto byznysu věnují, jsou v Česku stovky.

Je samotné i jejich klienty čeká víc prověřování, nakoupí se také výkonnější počítače. "Pro zvýšení úspěšnosti v boji se zmíněným problémem zvyšujeme technické a analytické kapacity IT infrastruktury," tvrdí náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Nové systémy mají finanční správě umožnit lépe vyhodnotit činnost rizikových agentur a jejich produktů.

"Máme tu firmy, které chrlí bílé koně jako na běžícím pásu," zlobí se Janeček, který se problémům s DPH věnuje dlouhodobě. Cestou, jak bílé koně aspoň označit a upozornit na ně, je zařadit je na seznam nespolehlivých plátců DPH. To znamená, že každý, kdo s takovou firmou obchoduje, za ni automaticky ručí. Podmínky pro to, jak se dostat na tuto černou listinu, se průběžně rozšiřují - od října stačí i neřešený půlmilionový dluh na DPH. Janeček očekává, že během roku 2015 se na seznamu objeví několik tisíc firem, teď jich tam je 150.

"Je to systém, jak označovat problematické firmy. A těch má Česko velkou zásobu," dodává Janeček. "Tento problém vnímáme stejně," souhlasí s jeho pohledem na bílé koně a jejich administrátory i šéf protikorupční policie Jaroslav Vild, který je spolu s finančními kontrolory a celníky páteří speciálního týmu Kobra. Ten se zaměřuje právě na boj s podvody kolem DPH.

V Česku oficiálně existuje přes 400 tisíc firem, zhruba třetina z nich ale patří do kategorie spících společností. A právě z nich se pak rekrutují ty, které se pro obcházení zákona nejčastěji využívají.

Postoje podnikatelů se různí

V pohledu na plány finančních úřadů se podnikatelé, kteří se zakládáním a prodáváním firem živí, různí. "To, že chtějí prověřovat a kontrolovat činnost společností, jako jsme my, víme a jsme na to připraveni. Mezi novými firmami jsou i podvodníci, ale ztížit proces začátku podnikání naprosto všem podle nás není řešení," nesouhlasí Jakub Maur, jednatel Profispolečnosti.cz. Ročně prý obslouží na pět stovek klientů, hlavně z řad malých podnikatelů, kteří ji využívají, aby se vyhnuli byrokracii, ne aby páchali trestné činy.

"Tato opatření nám nijak nevadí. U některých méně renomovaných dodavatelů se mohou vyskytovat problémy tohoto typu, a proto považujeme za přínosné, aby vyšlo najevo, kteří dodavatelé se na takových aktivitách přímo či nepřímo podílejí," vítá naopak chystaná opatření Michael Dobrovolný ze Smart Office & Companies. Jádro podvodů s DPH podle něj přitom není v prodávání nových firem, ale ve zneužívání těch starých, které mají nějakou platební historii a nejsou zlikvidované.

Nákup firmy - mrtvé schránky je ale jen jednou z mnoha cest, jež se na daňových podvodech podílejí. Další je účelové stěhování sídla na virtuální adresy ve velkých městech, kde je menší pravděpodobnost, že přijde kontrola. I tomu chce finanční správa zamezit - od Nového roku bude platit pravidlo, že jakmile kontroloři zjistí, že určitá společnost sice oficiálně sídlí na některé z hromadných adres, ale ve skutečnosti ekonomicky žije jinde, bude jí hrozit postih. Mohla by se dostat právě na seznam nespolehlivých plátců DPH.

 

IHNED.cz dále doporučuje

Šéf finanční správy: Musíme se zaměřit na firmy, co prodávají bílé koně - čtěte ZDE

Celní správa pořídí mobilní laboratoře za několik desítek milionů korun - čtěte ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.02.2026
6:09Víkendář: Lidé nejsou placeni za své vzdělání, ale za odborné znalosti. Promluví do toho AI?
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data