Cena ropy se v posledním týdnu dokázala zvednout a prošla tak další krátkodobou korekcí po propadu v druhé polovině roku. Dnes ale začíná znovu lehce ztrácet - Brent se obchoduje na 80 dolarech, WTI na 76,30 dolaru za barel.
Z posledních událostí je pro ropu podpůrné uvolnění měnové politiky v Číně, které by navíc mělo pokračovat. Pro poptávku finančních investorů je důležité i naznačené směřování ECB k dalšímu stimulu. Data z hlavních ekonomik byla smíšená, týdenní zpráva o zásobách v USA nepříznivá.
Tento týden je v plánu schůzka zemí OPEC a ta je důvodem pro opatrnost. Ropa z úrovní z poloviny roku výrazně spadla a dostala se na hladinu, která je nepříjemně nízká už také pro řadu členů této organizace. Dá se tedy čekat tlak na snížení těžebních kvót. Pokud by k tomu OPEC přikročil a přidalo se Rusko, které o omezení těžby rovněž hovořilo, byla by podpora pro cenu výrazná.
Záležet ale bude hlavně na postoji Saúdské Arábie. Ta je klíčovým vývozcem, který navíc těží levně a současné ceny pro něj nepředstavují problém. Dosud Saúdové využívali situace a právě díky levnějším zdrojům mohli na trhu získávat ještě větší váhu. Podle nových dat Saúdská Arábie také v září navyšovala dodávky ropy.
Jestliže tato země, která má navíc největší rezervní kapacity, nepodpoří nižší omezení pro těžbu, ostatní hráči to těžko sami učiní. Cenu by sice pomohli zvýšit, ale na úkor objemu vlastních dodávek a svého tržního podílu. Výsledný zisk z celé akce by tak byl přinejlepším dosti nejistý.
Udržování současné úrovně těžby by OPECu pomohlo bojovat proti dalším důležitým producentům, kteří těží dráž. Týká se to například USA a Kanady, kde by boom těžby z břidlic a písků mohl být narušen a při déle trvajících cenách kolem 70-75 USD (WTI) zavírány některé vrty. Příklad Ruska trpícího cenou ropy už pod 100 dolary je dostatečně znám...
Ačkoli pro některé z jeho členů není současná cena ropy pohodlná, OPEC jako takový může současnou situaci brát jako takovou odplatu Rusku za období před pěti lety. Tehdy kartel snižoval produkci na podporu cen, zatímco Rusové těžbu zvyšovali a zvětšovali tržní podíl. Pokud by nyní Rusko snížilo těžbu, jak varovalo, byla by satisfakce zemí OPEC ještě větší - mohly by expandovat při rostoucí ceně.
Mezi důvody pro současnou a nikoli nižší těžbu pak můžeme zahrnout také nevraživost Saúdské Arábie a Íránu. Druhá ze zemí se snaží znovu vrátit na trh, ale ta první má možnost vyplnit prostor na trhu levnější surovinou.
Schůzka OPEC ve Vídni tedy bude velmi zajímavá a její výsledek představuje značné riziko. Podle našeho názoru převládá pravděpodobnost, že omezení pro těžbu nepřijde. Sázíme na nízkou koordinovanost v rámci kartelu, politické cíle a pokračující snahu Saúdské Arábie zvýšit svůj podíl na trhu. Zástupci ropného kartelu by se však mohli cenu snažit aspoň slovně stabilizovat, třeba zmínkou o její "férové" úrovni.
