Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

26.11.2014 8:32
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR
Zatímco první část druhé poloviny obchodování na pražské burze byla v režii rakouské bankovní skupiny Erste bank, která bez několika desetníků atakovala hranici 600 CZK, pak závěr naopak patřil akciím O2.

Ty se během posledních 5 minut na objemu necelých 100 000 ks vyšplhaly na 240 CZK, aby se v závěrečné aukci zobchodovalo 213 000 ks, tedy více než za celou obchodní seanci a cena zafixovala na 243,20 CZK tedy o 5,33% výše, než byla včerejší závěrečná cena.

Akciím O2 zdatně sekundovaly akcie mediální společnosti CETV, které se díky růstu o 4,11 % vyšplhaly na 60,80 CZK, tedy na úroveň, kterou naposledy atakovaly letos v dubnu. Díky růstu bankovního sektoru se po pondělním poklesu k hranici 4700 vylepšila také KB, ale její cena se ustálila na hranici 4750 CZK.

Růst německých energetik E.on a RWE se promítl i v aktivitě na ČEZ, který se vyšplhal až na 613 CZK, Nicméně závěrečný prodejní tlak vrátil akcie pod 610 CZK. Index PX , tak včera jako jediný v regionu rostl a polepšil si o 0,69%.


Evropa
Evropské akciové trhy i přes to, že neudržely zisky z průběhu obchodování, nakonec zavřely v mírném zisku. Sentiment investorů pozitivně ovlivnila data ze Spojených států v podobě růstu HDP, který se mezikvartálně zvýšil o 3,9 % při odhadech analytiků na úrovni 3,3 %. Nepotěšil naopak index výrobní aktivity Richmondského Fedu nebo spotřebitelská důvěra.

Zisky si připsaly především tři sektory, a to automobilky, banky a utility. Mezi automobilovými výrobci se dařilo výrobcům pneumatik Michelin a Nokian se ziskem 2,4 %, resp. 1,5 % nebo koncernu Volkswagen, který zakončil obchodování 2 % nad pondělním závěrem.

Z bankovního sektoru se dostaly na čelo francouzské tituly, když Credit Agricole posílila o 2,4 % a Societe Generale o 1,5 %. Kromě toho se pozornost investorů upínala na Deutsche Bank se ziskem 2 %, Commerzbank, jejíž akcie zpevnily o 1,9 % nebo RBS, která zakončila 2 % nad pondělním závěrem.

V rámci utilit se investoři soustředili na německé energetiky E.ON a RWE se ziskem 3 % a 2,9 %. Kromě toho GDF Suez přidal 1,3 % a například Enel 1,4 %.

Celoevropský Euro Stoxx 50 posílil o 0,3 %, francouzský CAC 40 o 0,1 %, německý DAX o 0,6 %, když pouze britský FTSE 100 zůstal s červenou nulou poblíž včerejšího závěru.


USA
Akcie na druhé straně Atlantiku se před blížícími se svátky posunuly na nová historická maxima a kromě indexů padl také nový korporátní rekord, když tržní kapitalizace společnosti Apple poprvé překročila hodnotu 700 mld. USD. Celková aktivita na Wall Street byla nižší od průměrných hodnot, ale i tak se indexy po většinu času držely v kladných hodnotách.

V závěru index S&P 500 klesl o 0,09%. Mezi společnostmi, které postihl propad, byl energetický sektor v čele s ropnými společnostmi, když se cena ropy před čtvrtečním zasedáním OPECu propadla pod 75 USD. To mělo přímý dopad na akcie společností Exxon Mobil, Chevron nebo Halliburton. Klesaly také bankovní tituly, které ztrácely okolo 1%, když Bank of America ztratila 0,4% a JP Morgan Chase propadl o 1,07 %.

Naopak se dařilo ocelářům v čele s AK Steel, jenž rostla přes 4%. O necelé 1% rostly také akcie Alcoa. Největší nárůst z indexu Dow Jones zaznamenaly akcie United Technologies poté co analytici Wells Fargo, RBC Capital a Sanford C. Berstein zvýšili svá doporučení a jejich cílové ceny okolo 120 USD nabízejí stále zajímavé zhodnocení.


Asie
Asijské akcie se před důležitým zasedáním sdružení OPEC, zemí vyvážejících ropu, obchodovaly smíšeně. Regionální referenční akciový index ovšem přičetl už čtvrtý den zisků. MSCI Asia Pacific Index posílil o 0,1 procenta.

Japonský index Topix oslabil poprvé za šest dní a odepsal 0,3 procentaIndex Nikkei 225 odepsal 0,3 procenta. Jihokorejský index Kospi posílil o 0,1 procenta, australský index S&P / ASX 200 pak o 0,9 procenta. Novozélandský index NZX 50 připsal 0,3 procenta.

Čínské akcie posilovaly už pátý den po sobě. Shanghai Composite Index přidal o 0,7 procenta a míří k maximům od srpna 2011.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2025
22:08Silný závěr obchodování znamenal nepřerušení zelené šňůry na Wall Street  
18:02Nejhorších 100 dní prezidentského úřadu od Nixona. Které akcie z S&P 500 si vedly nejlépe a které nejhůře?
17:26Dolarový omyl a akciová iluze
16:52Data o poklesu HDP v USA sráží americké indexy dolů  
16:52J&T Global Finance XVI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2024
16:48J&T Global Finance XI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2024
16:47Německá SPD schválila koaliční smlouvu a podpořila Merze
16:39ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Výroční zpráva emitenta za rok 2024
16:31ČEZ, a.s.: ČEZ prodává státu 80% podíl ve společnosti Elektrárna Dukovany II
16:30Stát převezme většinový podíl v projektu stavby dukovanských reaktorů, smlouvu s KHNP podepíše 7. května
15:56Ukrajina je podle Bloombergu připravena dnes podepsat s USA smlouvu o nerostech
15:56Tomáš Vlk: Americké HDP kleslo. Masivní dovozy v 1Q plnily sklady  
15:30Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2024
14:56Růst cen v Německu v dubnu opět zpomalil, míra inflace klesla na 2,1 procenta
14:46Traders Talk: Výsledky Komerčky a Erste, dead cross v Americe a kde hledat příležitosti
14:25EPH Financing CZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2024
13:56Rohan financing s.r.o.: Výroční finanční zprava za rok 2024
13:39Savills: Růst investic do evropských nemovitostí by mohl pomoci i českému trhu
13:38ČD Cargo, a.s.: ČD Cargo v roce 2024
13:30Roubini: Americká výjimečnost přetrvá, potáhnou ji technologie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CVS Health Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Dominion Energy Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
Estee Lauder Cos Inc/The (03/25 Q3, Bef-mkt)
Hershey Co/The (03/25 Q1, Bef-mkt)
Intercontinental Exchange Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
JP - Základní O/N úroková sazba
KKR & Co Inc (03/25 Q1, Bef-mkt)
ROBLOX Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
12:00Linde PLC (03/25 Q1)
12:30Xerox Holdings Corp (03/25 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM v průmyslu