Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Škodí víc zachraňování bank, nebo jejich regulace?

Škodí víc zachraňování bank, nebo jejich regulace?

12.12.2014 13:41
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Z politického hlediska je odpověď na otázku jednoduchá. Zachraňování bank je politicky velmi nepopulární. Z ekonomického hlediska je však odpověď na stejnou otázku výrazně obtížnější. Banky jako prostředník v ekonomice mají výrazný vliv na její výkonnost. Zároveň existuje přímá úměra mezi tím, kolik kapitálu musí držet a jejich schopností úvěrovat.

Otázka dne: Zachraňovat banky nebo nezachraňovat

Z politického hlediska je samozřejmě ideální systémově důležité banky přimět k tomu, aby držely co nejvíce kapitálu. To proto, aby si případné budoucí problémy vyřešily samy a daňový poplatník neutrpěl. Jenže to na druhou stranu znamená nižší úvěrovou kapacitu a tím nižší výkonnost ekonomiky spojenou s nižším výběrem daní. Co je dražší, zachránit jednou, řekněme za 10 let, při krizi systémově důležité banky nebo dlouhodobě snížit výkonnost ekonomiky a tím se připravit o příjmy z daní?

Odpověď na tuto otázku je velmi obtížná a odpovědět na ní by bylo na hlubší analýzu. Dám zde však pár podnětů k zamyšlení. Ekonomická teorie říká, že kromě centrálních bank se na emisi bezhotovostních peněz podílejí také komerční banky přes úvěrový kanál a multiplikaci peněz v ekonomice. Jak víme, v posledních letech se centrální banky prakticky po celém vyspělém světě snaží pomocí tisku peněz rozhýbat chod ekonomik. Na druhou stranu však tuto snahu brzdí (a nejenom ony) prostřednictvím vyšší regulace bank. Dle níže uvedeného grafu je patrné, že větší část peněz „vytištěných“ americkou centrální bankou končí v rezervách bank, jež jsou uloženy u centrální banky.


2
Zdroj: Bloomberg, ČSOBAM

Peníze zachraňují ekonomiky (i banky)

Podle zdrojů z Bloombergu agregátní náklady vlád na záchranu bank po roce 2008 ve světě jsou cca. 500 miliard USD a pravděpodobně se ještě o něco sníží (většina bank pomoc splatila spolu s tučným úrokem, některé ji stále ještě splácí). Není to málo, ale v globálním pohledu se jedná „pouze“ o 0,7 % z celosvětového HDP. Daňové příjmy jsou v průměru cca. 30 % (v USA jsou cca. 22 % v Německu je to cca. 45 %) z HDP.

Pokud bychom tuto hodnotu brali jako aproximaci pro celý svět, tak o 1 % vyšší růst globální ekonomiky po dobu 2 let, téměř pokryje náklady na „záchranu“ bank. Další otázkou, kterou si můžeme položit je, zda ekonomika s dobře kapitalizovaným bankovním systémem se při krizi propadne méně než ekonomika s hůře kapitalizovaným bankovním systémem. Ze studií na toto téma vyplývá, že určitě ano. Faktem ale je, že i lépe bankovně kapitalizované ekonomiky zažívaly méně výraznou dynamiku růstu před krizí, takže ani zde není výsledek tak jednoznačný, jak by se na první pohled mohlo zdát.

V neposlední řadě musíme vzít do úvahy tzv. morální hazard. Ten by mohl vést k neúměrnému riskování bankovních institucí v případě, že by měly jistotu, že je při případných problémech stát zachrání. To nahrává alespoň nějaké regulaci, ale spíše cílenou kontrolou než zvyšováním kapitálových požadavků na banky. Ani ty totiž nemusejí být dostačující k ochraně bank před defaultem.

Pokud se ztotožníme s obecně uznávaným předpokladem, že ekonomické cykly budou i nadále, tak hlavním cílem u regulace bank je najít zlatou střední cestu. Ta by měla zabránit morálnímu hazardu, ale zároveň co nejméně dusit ekonomický růst. Regulátoři by pak měli posuzovat v maximální míře reálné ekonomické dopady a minimalizovat politický vliv.

Petr Kubec

Pozice: portfolio manažer

Petr Kubec působí jako portfolio manažer ČSOB Asset management od roku 2007. Před tím působil od roku 1999 v Komerční bance, kde pracoval jako analytik finančních trhů a později jako portfolio manažer. Je CFA Level 3 kandidát. Je zodpovědný za správu smíšených portfolií a fondů fondů s globální investiční strategií.

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset management? Více informací ZDE

 

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)