Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká inflace za listopad výrazně klesla

Americká inflace za listopad výrazně klesla

17.12.2014 14:48, aktualizováno: 17.12. 15:14
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index spotřebitelských cen v USA se za listopad snížil o 0,3 procenta po stagnaci v předchozím měsíci. Tržní odhad byl nastavený na 0,1procentní pokles cen. Inflaci globálně tlačí dolů energie a nejinak tomu je také v americkém případě. Ceny energií jen za listopad spadly o 3,8 procenta, na čemž měl hlavní zásluhu benzín. Značně zlevnil také topný olej, zatímco cena elektřiny prakticky stagnovala. Naproti tomu ceny potravin vzrostly o 0,3 procenta.

Jádrový cenový index se v souladu s odhady zvýšil o 0,1 procenta. V rámci něho zlevňovala auta, především ojetá, a oděvy. Směrem vzhůru naopak mířily ceny zdravotnických potřeb, dopravy a náklady na bydlení.

Meziroční inflace ve spotřebitelských cenách v listopadu citelně klesla a to na 1,3 z 1,7 procenta. Snižuje se ovšem také jádrová inflace a to na 1,7 z 1,8 procenta. V obou případech jsou data mírně nižší než odhady.

Na americkou inflaci doléhá levná ropa, což není překvapením. Efekt se z energií přes dopravu promítne také do dalšího zboží. Jádrová inflace bude tedy také tlačena mírně dolů. Fed dezinflační tlaky zatím považuje za krátkodobé a nezdůrazňuje je jako faktor, který měnil kurz jeho politiky. Vytrvalý sestup ropy a jeho vliv na inflaci by umožnil ponechat měnový stimul déle, zatím ale stále zbývá nějaký čas do očekávané akce Fedu a ropa má šanci se mezitím aspoň částečně vzpamatovat. Na dolaru ani dluhopisech nejsou vidět sázky na nějaký vliv inflace na měnovou politiku. Bude však každopádně zajímavé si poslechnout, jak dnes večer Janet Yellenová rizika pro ceny zhodnotí.


1


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2026
12:24Karman: Příliš mnoho elektromobilů, příliš málo zákazníků. Evropské automobilky to může stát miliardy
12:20Unikátní korunové ETFko na světové akcie už zítra poprvé zamíří do Pravidelných investic. Co nabízí další dvě desítky nováčků?
11:54Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
11:31Trhům pomáhá vzhůru IPO Cerebrasu, výhled Cisca i naděje na dobré zprávy z Číny  
10:42ČEZ má za sebou silný start roku, klíčovým tématem zůstává restrukturalizace  
10:03UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003561904
9:38Japonská automobilka Honda vykázala první celoroční ztrátu za téměř 70 let
9:35Novým šéfem centrální banky USA bude Kevin Warsh, potvrdil ho Senát
9:14Největší letošní burzovní debut v USA: výrobce AI čipů Cerebras Systems získal 5,55 miliardy dolarů
8:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2026
8:44Rozbřesk: Vláda si otevírá dveře k dluhovému eldorádu
8:29Čína varovala ohledně Tchaj-wanu, Warsh potvrzen Senátem, Evropa otevře růstem  
7:29ČEZ zvyšuje celoroční výhled na krizi v Zálivu a růstu tržních cen. Zisk podpořil konec windfall daně
13.05.2026
22:00Americké akciové indexy dosahují historických maxim  
17:12Co přinese nový šéf Fedu akciovému trhu?
16:09Ministři energetiky EU jednali o dani z mimořádných zisků energetických firem
15:15Výrobní inflace v zámoří vyskočila na 6 procent, posílí spekulace na růst sazeb  
14:52Rychlejší růst, lepší marže, větší ambice. Nebius svými výsledky potvrzuje hlad po výpočetní kapacitě  
14:17CSG chce získat podíl ve výrobci tanků Leopard
13:35Traders Talk: Našponovaní čipaři, levné čínské techy a očekávání od výsledků ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m