Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PPF má zelenou - akcionáři O2 přiklepli úvěr až do výše 24,8 mld. Kč

PPF má zelenou - akcionáři O2 přiklepli úvěr až do výše 24,8 mld. Kč

17.12.2014 20:47
Autor: ČTK

Akcionáři největší tuzemské telekomunikační firmy O2 dnes na valné hromadě schválili poskytnutí půjčky mateřské skupině PPF až do výše 24,8 miliardy korun. Peníze chce PPF použít na splacení části kupní ceny za majoritní podíl v O2 od španělské Telefóniky. ČTK to řekl mluvčí O2 Martin Žabka. Na valné hromadě byli vlastníci téměř 90 procent akcií O2. Analytik Patria Finance Tomáš Tomčány považuje včerejší rozhodnutí za „neutrální“. Výsledek byl dle jeho slov očekáván.

Splatnost půjčky pro PPF má být maximálně sedm let s tím, že ji firma bude moci splatit kdykoliv předčasně. Úrok placený půlročně bude vycházet z referenční sazby 6M PRIBOR, úrokové marže pro syndikovaný úvěr, který si bude muset vzít O2, a přirážky 0,3 procenta ročně.

Vedle splacení části kupní ceny za O2 by PPF mohla peníze případně použít na probíhající odkup dalšího až jednoho procenta akcií operátora od minoritních akcionářů. V současnosti PPF vlastní přes 83 procent akcií O2.

O2 si kvůli finanční asistenci pro PPF bude muset vzít termínovaný a revolvingový úvěr až do výše 31,8 miliardy korun. Zbývajících sedm miliard případně použije na refinancování stávajícího zadlužení a podnikatelskou činnost.

"O2 se jako součásti silné skupiny PPF otevírají mezinárodní trhy s externím financováním s potenciálně lepšími podmínkami, včetně nižších nákladů. Pokračujícím začleňováním do silné skupiny PPF se O2 otevírají rozsáhlé možnosti využití profilu skupiny PPF jako získání přístupu k široké bázi zákazníků, sdílení know-how, úspory z rozsahu a v neposlední řadě možnost využívání znalosti trhu fúzí a akvizic k vytváření hodnoty pro všechny akcionáře. Proto je představenstvo společnosti přesvědčeno, že poskytnutí finanční asistence je pro společnost O2 výhodné," uvedl generální ředitel O2 Tomáš Budník.

Valná hromada rovněž schválila změnu stanov, která umožní například hlasování akcionářů korespondenčním způsobem, nebo rozvolňuje rozhodovací pravomoci dozorčí rady vůči představenstvu. To má urychlit vnitřní rozhodovací procesy ve firmě.




 


Čtěte více:

Vstřícné gesto PPF otevírá prostor k redukci pozic na O2
19.11.2014 16:50
1. O2 CR rozhodla o uzavření smlouvy o termínovaném úvěru až do částky...
Odkup PPF - kdy a jak využít šance k
08.12.2014 7:29
Začátkem prosince skupina PPF odstartovala druhou vlnu odkupu akcií od...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2025
14:47Němečtí poslanci schválili rozpočet na letošní rok
13:59Roche kupuje za 3,5 miliardy dolarů firmu 89bio, cílí na léčbu obezity a nadváhy
13:58Britská centrální banka ponechala základní úrok na 4,00 procenta
13:33Nvidia investuje pět miliard dolarů do Intelu. Společně budou vyvíjet čipy pro PC a datová centra
11:42Závod mezi Novo Nordiskem a Eli Lilly o nejúčinnější pilulku proti obezitě nabírá na intenzitě
10:56Rohlik Group zvýšil hrubý zisk o 38 procent, provozní ztráta klesla na 1,54 mld. Kč
10:07Reakce na Fed byla negativní, ale trhy zřejmě ztráty rychle setřesou  
9:03Rozbřesk: Asertivní Fed bránící svoji nezávislost USD prospěl, viceguvernér ČNB Frait nevidí důvod snižovat sazby
8:35Trhy po snížení sazeb Fedu zamíří výše. Jaké výsledky ukázala COLT CZ Group?  
8:16Jakub Blaha ke COLT CZ Group po 2Q25: Slabší výkon palných zbraní kompenzován silnou muniční divizí a strategickou expanzí do energetických výbušnin  
7:45COLT CZ Group zvýšila zisk o polovinu a potvrzuje výhled. "Zásadní kroky posouvají skupinu na novou úroveň," říká Jan Drahota
17.09.2025
22:01Fed snížil sazby, trhy ale reagovaly vlažně  
22:00Komentář Jana Čermáka: Fed doručil jestřábí redukci sazeb
20:15Fed snížil sazby. Letos ještě dvakrát? Výnos dluhopisů klesá, eurodolar nad 1,1900, Wall Street v klidu
17:19Vysílá zlato klasický signál strachu?
17:19Co se očekává od výsledků Coltu?  
16:35Alibaba těží z domácího růstu AI sektoru, zatímco čínský regulátor omezuje Nvidii
15:00Traders Talk: Fed, zlato i čínské akcie. Kde hledat příležitosti?
13:57WTO: AI by mohla výrazně podpořit obchod, přináší však také rizika
13:23Švédská Verisure plánuje největší evropské IPO za poslední roky, vybrat chce přes 3 miliardy eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.