Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaplaťte nám za to, že si od vás půjčíme peníze

Zaplaťte nám za to, že si od vás půjčíme peníze

28.01.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Švýcarské dluhopisy už jsou stejné jako švýcarské banky. U obou platí, že je velmi bezpečné do nich vložit peníze. Takže lidé za to musí platit. Tak by to ale být nemělo. Obvykle musí platit ti, kteří si půjčují, ne ti, kteří jim půjčují. Říká se tomu placení úroků. V dnešním světě ale vidíme něco jiného. Investoři se totiž předhánějí v získání možnosti půjčit švýcarské vládě na deset let své peníze. Vše skončilo tak, že výnosy švýcarských vládních dluhopisů klesly do červených čísel:

sous

Nejde vlastně o nic nového. Podle Financial Times najdeme v Evropě dluhopisy v hodnotě 1,2 – 1,4 bilionu dolarů, u nichž platí věřitelé dlužníkům. Nejdříve se to týkalo pouze dluhopisů s dobou splatnosti 1 a 2 roky. Pak se ale problémy evropské ekonomiky začaly projevovat natolik, že investoři půjčili německé vládě na pět let za negativní úrok. A nyní to vše korunovalo Švýcarsko, kde si vláda půjčila s negativním úrokem na deset let.

Proč by někdo měl půjčovat nějaké vládě a ještě jí za to platit? Proč by někdo někomu půjčil 100 dolarů s tím, že mu bude vráceno jen 99 dolarů? Obyvkle se tak děje během finančních krizí, protože nikdo neví, které banky ji přežijí. Vláda ji přežije určitě. Je tedy lepší ztratit 1 %, než riskovat mnohem větší ztráty. K tomu ale nyní ve Švýcarsku nedochází, žádná bankovní krize tam neprobíhá a ani žádná panika. Vtip je v tom, že investoři se momentálně domnívají, že i přes negativní úrok stále vydělají peníze. Věří, že peníze, které se jim vrátí, budou mít vyšší hodnotu, než mají dnes.

Investoři přesouvají své peníze do franků, protože u nich nedojde k devalvaci v případě, že se rozpadne společná evropská měna. V roce 2011 ale tento příliv peněz vedl k posílení franku o 40 %, a to poškodilo konkurenceschopnost švýcarských exportérů. Vše trvalo až do chvíle, než si centrální banka vzpomněla, že když máte vlastní měnu, je lehké udržet její kurz nízko. Pak ale změnila názor a šokovala trhy oznámením, že kurz franku už dole držet nebude.

Celé to nedává moc smysl, protože dnes je Švýcarsko tam, kde bylo na začátku. Příliš silná měna tlačí inflaci příliš nízko. Dívat se na to můžeme dvěma způsoby. Intuitivně bychom řekli, že klesající ceny znamenají, že frank bude mít zítra větší hodnotu než dnes. Takže můžete vydělat, i když na dluhopisech proděláte. Můžeme se ale také ptát, co vlastně dlouhodobé sazby tvoří. Jsou průměrem očekávaných krátkodobých sazeb plus určité prémie za nejistotu ohledně jejich vývoje. Čím delší dobu splatnosti dluhopis má, tím vyšší tato prémie je. A to je na celé věci to nejbláznivější – trh říká, že sazby budou po následujících deset let v průměru pod nulou. Tam budou muset být, aby se zabránilo ještě většímu poklesu cen. A trhy dokonce tvrdí, že žádné inflační překvapení nepřijde, protože pak by si na úrocích řekly o více. Jinak řečeno, trhy jsou hodně silně přesvědčeny, že Švýcarsko zůstane v deflační pasti minimálně do roku 2025.

Autorem je Matt O'Brien.


Zdroj: Washington Post, Wonkblog


Čtěte více:

Rady úspěšných investorů: Držte se své strategie, i když se vám zrovna nevede
28.01.2015 11:00
V roce 2014 se asi 88 % vzájemných fondů nepodařilo překonat jejich be...
Rusko podpoří ekonomiku 2,3 biliony rublů
28.01.2015 12:30
Ruská vláda dnes zveřejnila, že na zažehnání ekonomické a finanční kri...
Výsledky Nordea Bank - v severském stylu
28.01.2015 11:26
Nordea Bank, jedna ze severských bank, oznámila svoje výsledky za celý...

Váš názor
  • Dotaz,
    28.01.2015 18:32

    ty v tomto článku zmňované 'finanční trhy', to je ekonomický termín pod kterým si mohu představit konkrétní, ale neznámé lidi a instituce, co do toho vloží své vlastní peníze nebo jsou to makléři a banky, které do toho vloží peníze klientů a když to nevyjde, tak u jedněch to zaplatí ti klienti a druhé zachrání státní kasa? To bych do toho šel. :-) Nic to přeci nestojí a vykazuji činnost. Tahle rádoby odborná pojmenování a operace s těmito názvy v textech článků jsou mi značně nejasná. Mohl by někdo ekonomického analfabeta poučit? Já totiž obchoduji pouze se svými penězi a do tohohle bych nešel. Na to jich mám příliš málo, abych je nebo i jen část na 10 let takhle 'zasek' i když do švýcarského trezoru. :-) Jinak jako zpráva dost dobrý, jen trochu s křížkem po funuse.
    pulec
  • tady v tom finančním
    28.01.2015 13:59

    světě je těžké něco pochopit
    ZUZKA
    • Kdepak
      28.01.2015 16:20

      je to jednoduche. Jen nesmis zabredavat do detailu a chaosu.
      Mezernik
      • Re: Kdepak
        29.01.2015 12:34

        Přijde mi, že tady mícháme jablka a hrušky. Opravdu švýcarská vláda vydala dluhopisy, které mají zápornou kupónovou platbu? Osobně o tom pochybuji. Domnívám se, že švýcarská vláda vydala dluhopisy o nominální hodnotě např. 100 a musí ročně platit např. kupónovou platbu ve výši 0,1, tj. za zvůj dluh platí kladný úrok. Na trhu se však dluhopisy prodávaji za 110 a výnos dluhopisu (yield) je tak záporný. To opět dle mého názoru není nic výjimečného. Pokud investoři do budoucna spíše sázejí na růst dluhopisů, což jim vynese více než kupónová platba, pak je to racionální chování. Když budu investovat do pozemku, tak je k datu koupi moje investice ztrátová (platím daň z převodu nemovitosti) a pozemek mi ročně nic nenese. Sázím však na budoucí růst. Mýlím se v této úvaze? Děkuji za odpověď.
        jackiee
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data