Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přichází evropská dividendová rotace?

Přichází evropská dividendová rotace?

27.01.2015 17:00

BoAML má jednoduchou (a potenciálně trochu nebezpečnou) investiční myšlenku: Výnosy na dluhopisových trzích klesají a investoři se proto budou stále více obracet k alternativám, které budou nabízet vyšší výnosy. Nebezpečná je tato myšlenka, respektive podobné chování investorů, proto, že nejde o nic jiného než dobře známou „honbu za výnosy“. A u ní zase nemusí jít o nic jiného, než o ignorování přímého vztahu mezi výší výnosů/návratností a rizikem. Přesto je pohled banky zajímavý.

BoAML odhaduje, že v Evropě je „zásoba“ vhodných dividendových titulů asi poloviční ve srovnání s vládními dluhopisy, které mají nyní negativní výnos. Což implikuje, že kdyby nastal nějaký větší přesun, na akcie by to mělo monstrózní dopad. Banka přidává následující graf s vývojem dividendových výnosů u „bezpečných“ dividendových akcií a s vývojem výnosů u dlouhodobých vládních dluhopisů. Ty nyní dosahují v průměru 1,9 %, zatímco dividendový výnos dosahuje 3,7 %. Poukázal bych ale také na trendy – výnosy dluhopisů trendově klesají, o dividendových výnosech to ale říci nelze, naopak. Nabízí se tedy otázka, proč doposud onen mechanismus „od dluhopisů k akciím“ výrazněji nefungoval?

bch1

Nyní už čtenáře namísto mých otázek zajímá asi něco úplně jiného: Co patří do oněch bezpečných dividendových titulů. Odpovědí je následující tabulka.

bch2

Po jménu firmy/akcie, sektoru a zemi/trhu vidíme, jaký je současný dividendový výnos a jeho hodnocení (100 je nejlepší). Banka naštěstí neignoruje riziko a ukazuje DPS a EPS riziko (riziko spojené s dividendami a zisky). Poslední sloupec pak ukazuje fůzi všeho – celkové hodnocení na základě výše výnosů a také jejich rizika. Shodou okolností se na čele žebříčku pohybují dvě společnosti, kterým jsem se v rámci této série věnoval minulý týden – Roche a Nestle. Není to ani tak kvůli atraktivnímu výnosu, jak jeho spojení s nízkým rizikem.

Tento seznam nám bude ku pomoci při výběru některých dalších titulů do série „Zaostřeno na blue chips“. Povšimněme si, že na počátku žebříčku sice jsou typicky defenzivní sektory jako zdravotnictví a běžná spotřeba, celkově ale tabulka defenzivně vůbec nevyznívá – je tu řada finančních titulů, či společností z odvětví cyklické spotřeby. V neposlední řadě si všimněme, že podle banky je řada zajímavých dividendových akcií z UK.

Na závěr bych rád zmínil jeden „detail“, který je v podstatě odpovědí na výše položenou otázku ohledně dosavadní absence úprku k dividendovým titulům. Celá ta myšlenka „dividendové akcie namísto dluhopisů“ není v jádru špatná, ale musíme si být vědomi následujícího: Akcie má dividendový výnos vysoký buď proto, že se s ní pojí nízký očekávaný růst cash flow, zisků a dividend. Nebo proto, že se s ní pojí vysoké riziko. První případ je přesně ten, který do logiky posunu od dluhopisů k akciím zapadá. Druhý jde přesně proti této logice*.

V prvním případě by totiž nastal posun od málo rizikových aktiv s minimálními výnosy k o něco rizikovějším aktivům se znatelně vyššími výnosy. V druhém případě by to ale byla aktiva se znatelně vyššími výnosy ale dost vysokým rizikem. Jak bylo zmíněno, uvedená tabulka by toto měla řešit oněmi váhami rizika, ale jen z části. A bez ohledu na ní je dobré si připomenout, že hezké dividendové výnosy jsou buď cenou za ne moc hezký růstový výhled (je to takový skoro dluhopis), nebo vysoké riziko (s dluhopisem to naopak nemá nic společného).

Celá popsaná myšlenka vlastně není ničím novým. Třeba Commerzbank už velmi dlouho tvrdí, že německé akcie jsou atraktivní proto, že jejich dividendový výnos je relativně k výnosům dluhopisů velmi vysoko. A podobná logika dlouho platila i o amerických akciích, které z hlediska jedné investiční generace také vykazují na první pohled atraktivní poměr dividendového výnosu k výnosům dluhopisů. Problém je jen v tom, že skutečně dlouhodobý pohled (mnoho desetiletí) ukazuje, že současný stav zase takovou raritou není (možná naopak). A jak jsem zmínil výše, dost záleží na tom, proč jsou dividendové výnos vysoké. Pokud je to zejména kvůli riziku, dostaneme přesně ten mustr, co nyní – nízké bezrizikové výnosy (poptávka po bezpečí je vysoká) a relativně vysoké dividendové výnosy (poptávka po riziku je poměrně nízko). Nejlepší tak podle mého bude, nedat moc na možné přesuny tržního sentimentu a podívat se namísto toho na to, zda firmy nejsou atraktivní samy o sobě.


*Jak to celé funguje? Dejme tomu, že akcie společnosti BF vyplácí dividendu ve výši 10 . Pokud je očekávaný růst nulový a požadovaná návratnost 10 %, je hodnota a snad i cena akcie 100 a dividendový výnos (také) 10 %. Pokud by dividendy měly růst o 2 % ročně, je hodnota akcie 125 (10/(10% - 2%)) a současný dividendový výnos už jen 8 %. Nyní předpokládejme, že se u této akcie zvýší riziko a požadovaná návratnost se zvýší na 12 %. Cena akcie klesne zpět na 100 (10/(12% - 2%)) i přesto, že se čeká 2 % růst dividend. A dividendový výnos je zde opět 10 %. Ale důvody nejsou moc dobré.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m