Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výrobní ceny v eurozóně prohlubují svůj pokles

Výrobní ceny v eurozóně prohlubují svůj pokles

03.02.2015 11:10, aktualizováno: 3.2. 11:56
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Prosinec znamenal zrychlení poklesu výrobních cen v eurozóně. Meziměsíčně vidíme snížení indexu o 1,0 procento po 0,3procentním poklesu v listopadu. Konsensus trhu byl nastaven na snížení o 0,7 procenta. Prosincové cenové statistiky obecně zatížil propad cen ropy. Ani v tomto případě tomu není jinak. Energie jako celek zlevnily oproti listopadu o 3,1 procenta a bez nich by PPI klesl pouze o 0,2 procenta.

ppi

Směrem dolů mířily v prosinci také ceny meziproduktů - klesly o 0,5 procenta - a mírné snížení výrobních cen sledujeme i u zboží běžné spotřeby. Ceny kapitálového zboží stagnovaly, ceny zboží dlouhodobé spotřeby rostly o 0,1 procenta.

Meziroční inflace ve výrobních cenách zůstává záporná. Z listopadových -1,6 se posunula ještě níž na -2,7 procenta. Také v meziročním pohledu je klíčový vývoj energií klesajících o 8,3 procenta, ale i bez nich by eurozóna byla v deflaci - očištěný index v prosinci klesl o 0,5 procenta.

Nejvíc do záporu se PPI ponořil v Litvě (-8,3 procenta), následuje Nizozemsko a Belgie. V Německu výrobní ceny meziročně klesaly o 1,6 procenta, ve Francii o 2,8 procenta. Pouze v Lotyšsku výrobní ceny mírně stoupaly.

I přes odchylku od odhadů by data o PPI v eurozóně měla být pro trhy neutrální. Vývoj cen podle indexu spotřebitelských cen je totiž znám už za prosinec i leden a data to byla nízká. Navíc, ECB své klíčové rozhodnutí už učinila a její politika aspoň v krátkém výhledu na nových číslech nezávisí.




Čtěte více:

Zruinované Spojené státy si půjčují za nízké sazby, ale zodpovědná Itálie musí poslouchat rady jiných
03.02.2015 11:00
Itálie má nového a energického premiéra. Jmenuje se Matteo Renzi a za ...
Ekonomický růst rychle snižuje nezaměstnanost v ČR
03.02.2015 9:23
Poslední údaje výběrového šetření pracovních sil opět potvrzují trend ...
Handelsblatt: ECB zvažuje odchod z trojky mezinárodních věřitelů
03.02.2015 10:55
Evropská centrální banka uvažuje o tom, že opustí takzvanou trojku mez...

Váš názor
  • Korekce
    03.02.2015 16:56

    Nazval bych to spíše korekcí té bubliny hnané levnými úvěry. Škoda je, že se proti tomu teď bude "bojovat" asi tak, jako když se pes honí za svým ocasem.
    Karel
Aktuální komentáře
12.02.2026
17:21CSG získává investiční rating Baa3 od Moody's, výhled zůstává stabilní
17:17Zlato, akcie a vliv AI na bezpečné přístavy
16:06Výsledky Nebiusu skončily pod odhady Wall Street, neocloudová firma ale slibuje silný rok
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní
11:45Německé akcie ukazují ostatním směr vzhůru, efekt včerejších dat vyprchává  
10:38Platební obr Adyen lehce zmírnil výhled, jeho akcie se propadly o dvacet procent
10:38Mercedes dojíždí na čínskou konkurenci. Automobilka hlásí prudký propad zisku a varuje před náročným rokem
10:01Skupina ČSOB v roce 2025: Silný růst financování bydlení a investic
9:34McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
9:15Rozbřesk: Lednový pokles nezaměstnanosti jako záminka pro stabilní sazby Fedu v březnu
8:50Trhy dnes zamíří výše: Asijské vůči americkým nejdravější ve století, americká sněmovna chce odvrátit cla vůči Kanadě, česká posunula rozpočet  
6:01Kudy teče AI capex: Tři nové Investiční tipy Patrie  
11.02.2026
22:03Smíšená nálada na Wall Street: Investoři stále nedokáží "docenit" vyšší kapitálové výdaje a k tomu všemu silnější trh práce  
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:57Bankovní asociace zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,6 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m