Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dražší ropa sráží spotřebitelskou důvěru, pozornost trhů však poutá vystoupení J. Yellenové

Dražší ropa sráží spotřebitelskou důvěru, pozornost trhů však poutá vystoupení J. Yellenové

24.02.2015 16:15, aktualizováno: 24.2. 17:06
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Americký index spotřebitelské důvěry sestavovaný Conference Board v únoru, dle předběžných čísel, klesá na 96,4 bodu z lednové úrovně (revidované nahoru o 0,9 b.) 103,8 bodu. Tržní konsensus byl nastavený na 99,5 bodu. Ačkoliv došlo k meziměsíčnímu poklesu, tak pokud odhlédneme od mimořádně silného ledna, tak se úroveň spotřebitelské důvěry nachází nejvýše od září roku 2007, tedy na předkrizové úrovni a index tak potvrzuje optimistický pohled domácností na americkou ekonomiku. 

Za pozornost stojí samotná lednová revize, která poslala index spotřebitelské důvěry na 103,8 bodu z původně uváděných 102,9 b, což představuje téměř 12% m/m nárůst. Uvádí se přitom, že výkyvy indexu větší než 5 % často signalizují změny v ekonomice. Únorová (předběžná) data naopak posílají index dolů o 7,1 % a celkový obrázek se nám tedy značně komplikuje. Vysvětlením tohoto „paradoxu“ však může být vývoj v cenách ropy po Novém roce. Původní optimismus domácností pramenící z levných pohonných hmot byl velmi záhy nahrazen vystřízlivěním, když se cena černého zlata po Novém roce začala zvyšovat. Jen od začátku února je barel ropy Brent dražší o 9,4 %. Domácnosti proto logicky očekávají zdražení pohonných hmot a negativní dopad na disponibilní příjem.

Když se podíváme detailněji na strukturu dnes zveřejněného hlavního indexu, tak pozorujeme zhoršení prakticky ve všech kategoriích: hodnocení současné úrovně (-3,7 b.), budoucích očekávání (-9,8 b.), zaměstnanosti (-0,2 b.). Mírně horší jsou také vyhlídky do budoucnosti (pro příštích šest měsíců) a domácnosti očekávají mimo jiné pokles svých příjmů (příslušný subindex -5,6 b.). Z dat Conference Board také vyplývá, že největší pokles spotřebitelské důvěry v únoru byl zaznamenán ve věkové skupině do 35 let.

Negativní vliv dražší ropy na ochotu domácností (současnou i budoucí) utrácet potvrdil také jiný ukazatel spotřebitelského apetitu – index spotřebitelské důvěry sestavovaný michiganskou universitou. Ten vykázal v únoru, dle zatím předběžných údajů, pokles na 93,6 bodu z lednové úrovně 98,1 bodu (11leté maximum). Za horšími údaji michiganského indexu stojí také primárně rostoucí cena ropy, která kalí spotřebitelský optimismus Američanů. To se projevilo i na vývoji dílčích subindexů: i) hodnocení současné situace (-6,2 b.) a ii) index očekávání (-3,5 b.). Finální data za únor představí University of Michigan tento pátek odpoledne v 16. hodin. Dopad cen ropy na spotřebitelskou důvěru zachycuje níže uvedený graf, ve kterém černá křivka patří indexu spotřebitelské důvěry sestavovanému Conference Board, modrá značí michiganský index a oranžově je v grafu vykreslena průměrná maloobchodní cena benzinu.

duvera

Ve stejnou dobu, kdy byly zveřejněny údaje o spotřebitelském optimismu, začala před americkým kongresem hovořit předsedkyně Fedu Yellenová. Důležité pololetní vystoupení předsedkyně Fedu v připravené části nepřineslo zásadní překvapení. Janet Yellenová potvrdila, že Fed směřuje k vyšším sazbám, ale konkrétnější o termínu nebyla, ačkoli naznačila, jak bude další příprava na zvýšení sazeb vypadat. Šéfka Fedu zopakovala, že "trpělivost" v rétorice znamená, že začátek růstu sazeb je nepravděpodobný na příštích několika jednáních.

Zdroj: BBG


Čtěte více:

Yellenová nepřekvapuje: Fed dál míří k vyšším sazbám, ale aspoň pár jednání zůstane
24.02.2015 16:50
Důležité pololetní vystoupení předsedkyně Fedu v americkém parlamentu ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.09.2025
22:02Nižší inflace PPI a snová čísla Oracle poslaly S&P 500 i Nasdaq na nová maxima  
17:46Jedna dobrá, jedna špatná zpráva…
17:17Doosan Škoda Power dodá do Temelína nové generátory za několik miliard korun
16:52Larry Ellison sesadil Elona Muska. Je nejbohatším člověkem na světě
16:20Evropská odpověď na SpaceX: Airbus, Thales a Leonardo připravují společný podnik
15:40Nebius chce dál expandovat, a tak si jde k investorům pro tři miliardy dolarů
14:50Traders Talk: Trhy čekají na inflační data, dolar oslabuje, zlato posiluje. Kde hledat příležitost?
14:40STEM: Voliči opozice by přidali na důchody, voliči koalice na vědu a výzkum
14:34Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS3006202306
13:59Obrana uzavřela smlouvu s Českou zbrojovkou na ruční zbraně až za 4,26 mld. Kč
13:23Jakub Blaha: Akcie Oraclu rostou o více než 30 procent díky obrovskému nárůstu budoucích zakázek  
12:55Novo Nordisk propustí 9 000 zaměstnanců, mění strategii a snižuje výhled zisku
11:51Von der Leyenová: Dohoda s USA je nejlepší možná, čelíme nižším clům než ostatní
11:41Polsko je nejblíže k ozbrojenému konfliktu od druhé světové války, uvedl premiér po sestřelení ruských dronů
11:08Akcie před statistikami o cenách rostou, ale opatrnost je znát  
10:45Footshop letos v prvním pololetí navýšil tržby o 38 pct na 891 milionů korun
10:35Inflace v Česku v srpnu zpomalila z červencových 2,7 % na 2,5 %
10:00FRESH: Celní (ne)dohoda s USA a dopady na Česko s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem  
9:49Akcie Oracle letí na historická maxima, firma šokovala svým výhledem v cloudové divizi  
8:51Výsledky KARO, masivní škrty v Novo Nordisk a novinky od Applu. Futures jsou v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.