Aktualizováno Počet prodaných nových domů ve Spojených státech se v lednu nepatrně snížil o 0,2 % na 481 tisíc, trh očekával úroveň prodejů na hladině 470 tisíc. Prosinec byl současně revidován o jeden tisíc výše, celkem se prodalo 482 tis. nových domů (+8,1 % m/m). Zveřejněná data jsou lepší než konsensus trhu a prakticky shodná s předešlým měsícem. Prosincové prodeje přitom vytvořily více než 6leté maximum.

V meziročním srovnání zaznamenal leden 5,3% zvýšení počtu prodaných novostaveb. Lednová statistika je navíc bezpečně nad tříměsíčním klouzavým průměrem (469,7 tisíc) prodaných domů.
Největší zájem o nové domy byl v lednu na středozápadě USA (+10 tis.) a jihu Spojených států (+6 tis.). Kvůli špatnému počasí naopak zamrznul realitní trh na severovýchodě USA, kde je prodeje propadly o 51,6 % na pouhých 15 tis. (rekordní minimum). Mediánová cena nového bydlení činila 294,3 tis. USD, což je téměř o 10 % více než před rokem, v meziměsíčním srovnání jde o 2,6% pokles.
Lepšící se kondice na trhu práce, snižující se míra nezaměstnanosti, rostoucí reálné mzdy a úrokové sazby na historických minimech podněcují poptávku po (nových) domech. Prodeje starších domů však v lednu byly horší, než se čekalo. V lednu se prodalo o 4,9 % méně starších nemovitostí (konsensus počítal s poklesem o 1,8 %), celkem 4,82 milionu. Horší statistiky přišly také z hypotečního trhu, tam se počet žádostí o hypotéku v minulém týdnu snížil o 3,5 % po předchozím 13,2% propadu. Za poklesem však stálo refinancování existujících úvěrů na bydlení, počet nových žádostí o hypotéku se t/t zvýšil o 4,9 %.
Na realitním trhu USA pokračuje růst cen, jak naznačují reporty prodejů nových i starších domů. Lednová mediánová cena staršího domu byla meziročně o 6,2 % vyšší, cena nového bydlení byla ve stejném měsíci y/y o 10 % výše. Růst cen nemovitostí předbíhající růst disponibilního příjmu (a inflaci) může být faktorem, který by mohl limitovat poptávku po bydlení a to nízkým sazbám navzdory.