Dnes ráno byly zveřejněny údaje o čínském průmyslu a maloobchodních tržbách za měsíc květen. Maloobchodní tržby minulý měsíc meziročně poskočily o 10,1 % v souladu s konsensem trhu (agentura Bloomberg). Oproti dubnu se jedná o nepatrné zlepšení o jednu desetinu procenta.
Vývoj tržeb v jednotlivých kategoriích se vyvíjel v květnu velmi podobně jako v předchozím měsíci, žádné výraznější změny nebyly zaznamenány. Pouze mírně horší byly prodeje potravin, nápojů a vybavení pro domácnost, kompenzované slabým nárůstem poptávky po oblečení, automobilech a stavebních materiálech.
Průmyslová produkce v květnu druhý měsíc po sobě mírně roste. Minulý měsíc sekundární sektor v Číně zakončil v meziročním srovnání o 6,1 % výše (+0,2 p.b. m/m), přičemž trh očekával 5,9procentní zlepšení. Průmyslový sektor tak sice vykazuje známky stabilizace, avšak potřeba dalšího stimulu pro naplnění růstového cíle (HDP v r. 2015 7 %) se tímto nijak nesnižuje. Podle odhadu agentury Bloomberg činil y/y květnový růst HDP 6,55 %, což značí zpomalení proti 6,4 procentům v dubnu.
Růst kapitálových investic (mimo zemědělství) se v květnu lehce zastavil na úrovni 11,4 %, proti 12 % v dubnu, trh čekal y/y růst o 11,9 %. Solidní tempo posilování výdajů na infrastrukturu (součást vládního stimulu, např. investice do železničních sítí se za prvních pět měsíců roku y/y +24,2 %.) podporuje kapitálové investice, které v poslední době vyrovnávají zpomalování zpracovatelského odvětví.
Dnešní data naznačují, že pomoc čínské vlády a centrální banky ekonomice se začíná zvolna projevovat, avšak k dosažení plánovaného růstu bude zapotřebí dalšího stimulu. Trhy proto čekají na další snížení úrokových sazeb nejpozději v 3Q15.
Zdroj: Bloomberg