Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nepodceňujte rizika, jistěte se zlatem

Nepodceňujte rizika, jistěte se zlatem

17.07.2015 12:05
Autor: Redakce, Patria.cz

 (komerční sdělení)

Vyhrocení řecké dluhové krize stále více připomíná, jak důležitá je správná diverzifikace majetku. Tím však není myšleno pouhé rozložení portfolia mezi peníze na účtu, akcie, dluhopisy a státem „zajištěné“ penzijní fondy. Řecká krize odhalila, že takto prováděná „diverzifikace“ svůj pravý účel neplní a že je v této době nezbytné investovat do reálných aktiv, která jsou v nepeněžní, nepapírové podobě. Likvidita peněžních aktiv v Řecku momentálně klesla na nulu a o tom, jakou budou mít hodnotu za několik týdnů či měsíců, můžeme pouze spekulovat.

Průzkumy dokazují, že zhruba 90 procent lidí v Česku ukládá své volné prostředky do finančních produktů, jako je běžný účet, stavební spoření, akcie, dluhopisy, pojištění nebo podílové fondy. Jenže vývoj ceny těchto aktiv v takovémto portfoliu je velmi podobný a v případě prohloubení krize prudce klesá. Každý, kdo si chce svoje finance „pojistit“, by měl vědět, jak se jeho jednotlivá investiční aktiva navzájem ovlivňují, tedy jaká je jejich korelace. Pro diverzifikaci je důležité, aby cena korelovala negativně. V praxi to znamená, že když cena jednoho aktiva klesá, další by mělo na ceně růst. Někdejší pravidlo, které říká, že když akcie klesají, dluhopisy vydělávají a naopak, dnes kvůli extrémně nízkým sazbám na dluhopisových trzích už neplatí. Korelace akcií a dluhopisů se v současnosti podle odborníků pohybuje kolem nuly. Dnes mohou dluhopisy a akcie společně růst i společně klesat.

Stejně tak přestává fungovat mezinárodní diverzifikace. Akciové trhy jsou na sobě stále více závislé, sílí i vazba mezi vyspělými trhy a rozvíjejícími se ekonomikami. Důvodem je mimo jiné větší globální záběr společností z klíčových odvětví, jako je automobilový průmysl, telekomunikace, farmacie a další. Provázanost trhů také prohloubily bezprecedentní kroky centrálních bank, které uvolněnou měnovou politikou chtějí stimulovat skomírající světovou ekonomiku.

golden_gate

Druhou nejčastější investicí po finančních produktech jsou nemovitosti. Jejich velkou nevýhodou je vysoká pořizovací cena, proto si je ne každý může dovolit. Ani reality ale nemusí být sázkou na jistotu. V poslední době ženou banky uměle poptávku nahoru nulovými sazbami a levnými hypotékami, v budoucnu proto můžeme očekávat spíše pokles než růst cen nemovitostí. Kromě toho jejich likvidita není okamžitá. Prodej bytu, domu či pozemku trvá v lepším případě týdny, spíše ale měsíce. A v době krize, kdy bychom peníze nejvíce potřebovali, se tato doba ještě prodlužuje.

Každý, kdo chce svůj majetek skutečně ochránit, by měl část svých prostředků vložit do třetího typu aktiv, který v případě krize a kolapsu finančního systému nejenže neztrácí svou hodnotu, ale naopak mnohonásobně zhodnocuje. Jednou z možností je fyzické zlato a stříbro. Především zlato potvrdilo během krize svou pověst vynikajícího protikrizového nástroje a jeho cena prudce stoupla. I po korekci, kterou zlato v posledních čtyřech letech prošlo, se jeho cena obchoduje vysoko nad předkrizovými hodnotami. O korunové ceně zlata to platí dvojnásob, protože koruna oproti dolaru od roku 2008 oslabila o více než 50 %. Diverzifikace do fyzického zlata je velmi jednoduché zajištění a na to, aby zlato pokrylo ztrátu z ostatních aktiv, stačí, pokud tvoří 10–20 % portfolia. Jako jedna z mála investic jsou zlato a stříbro reálnými a hmatatelnými aktivy, která fyzicky držíme, nejsou pouhým číslem na displeji. Navíc na rozdíl od většiny ostatních hmotných investic můžeme zlato kdykoli okamžitě prodat a v případě recese jeho likvidita ještě více roste.

Dalším neméně důležitým pravidlem je pak investovat dlouhodobě a hlavně pravidelně. Pravidelné investování snižuje na minimum riziko nevhodného načasování investice a spolu se správnou diverzifikací zvyšuje pravděpodobnost úspěchu. Ještě před uzavřením řecké burzy a bank přinesl zajímavé a na člověka v jeho postavení neobvyklé doporučení, jak v dnešních časech nejlépe diverzifikovat, Ian Spreadbury, správce jednoho z největších obligačních fondů ve Velké Británii. Radí uložit si hotovost pod matraci a nakoupit aktiva mimo finanční systém, jako jsou drahé kovy. Zdůvodňuje to obavami z toho, co se s finančními trhy stane, až centrální banky přestanou s kvantitativním uvolňováním. Jak ale poznali Řekové, nebylo třeba čekat tak dlouho, aby se tato strategie vyplatila. Ti z řeckých investorů, kteří s předstihem vložili část svých peněžních aktiv do fyzického zlata, mají dnes o poznání klidnější spaní. Jich se propad burzy, zmrazení účtů, nesplácení dluhopisů ani devalvace v případě znovuzavedení drachmy týkat nebudou.

Pavel Ryba
obchodní ředitel
GOLDEN GATE CZ a.s.

  

(komerční sdělení)


Váš názor
  •  
    19.07.2015 10:47

    Tak se podívejme na poslední velký pohyb na EM. Od dubna DJ je +/- na svých, DAX mírně poklesl, FTSE také mírně poklesl, MSCI EM poklesl o 15% a co na to zlato? Kleslo z 1200USD/oz na téměř 1130USD/oz. Tak kde je ta divergence? Když akcie klesají, zlato stoupá? To už dávno není pravda. Jestli cchete vědět víc, zkuste jakbytbohaty (tecka) cz.
  •  
    17.07.2015 14:02

    Technická analýza - Dolar s jistotou postupně připisuje další zisky 17.7.2015 9:31 Autor: Jan Kovalovský, Patria Finance
    ooo
  • Další rada Patrie
    17.07.2015 13:04

    jistěte se zlatem - když zlato ztrácí ? Je lepší se jistit USD jde nahoru a nemusím platit za uskladnění nebo ho držet. Na cestování je do kufru moc těžké.
    :
    • Re: Další rada Patrie
      17.07.2015 13:11

      dy% je to reklama bleee
      Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data