Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Občas se na trhu objeví hodně špatný nápad...

Občas se na trhu objeví hodně špatný nápad...

31.08.2015 15:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Občas se objeví hodně špatný nápad, který je nejdříve předmětem intenzivní debaty, pak se ukáže jeho nesmyslnost a nakonec upadne v zapomnění. Na trhu myšlenek a nápadů se tak rozhoduje o tom, které z nich uspějí a které ne. Dnes chci psát o jedné myšlence, která je tak pomýlená, že křičí po tom, aby byla vyvrácena: Obchodované společnosti by měly přestat zveřejňovat své čtvrtletní výsledky.

Podle Moneybeat se prý tento nápad objevil poprvé ve Velké Británii ve společnosti Legal & General Investment Management. Ta prý kontaktovala vedení 350 firem obchodovaných v Londýně s tím, že by měly upustit od zveřejňování čtvrtletních výsledků. V USA nyní tento nápad prosazují Martin Lipton a Sabastian Niles z Wachtell Lipton.

Nejdříve je dobré zmínit, že se zveřejňováním čtvrtletních výsledků je skutečně spojena řada problémů. Některé firmy mají kvůli současnému systému příliš velkou motivaci k zaměření se na krátkodobé cíle. Tlak na manipulaci s účetnictvím může být vysoký a řada firem finanční výkazy zneužívá. Některé společnosti mohou například omezovat výdaje na výzkum a vývoj, protože se obávají jejich negativního dopadu na čtvrtletní čísla. Ignorování dlouhodobé strategie může vést i ke špatně promyšleným akvizicím či k posedlosti s omezováním nákladů. Krátkodobé cíle také bezesporu podporují současnou praxi, v jejímž rámci firmy zvyšují dluh, aby za získané zdroje kupovaly vlastní akcie.

Právníci ze společnosti Wachtell nejsou jediní, kdo považuje posedlost krátkodobými čísly za škodlivou. Hovoří o ní McKinsey & Co. či třeba prezidentská kandidátka Hillary Clintonová. Jen málo lidí je ale ochotno jít až k návrhům na ukončení čtvrtletních zveřejňování finančních výsledků. Ty podle současných pravidel naopak obchodované společnosti zveřejňovat musí.

Bývalý novinář z New York Times Alex Berenson ale dokonce hovoří o tom, že posedlost zisky „zkorumpovala“ obchodované firmy a jejich management. A je nutno uznat, že současné systémy odměňování managementu významně přispívají k tomu, jak moc jsme zaměřeni na krátkodobé výsledky. Pokud s tím ale chceme skončit, je třeba nastavit opční programy odměn tak, že budou odrážet dlouhodobé výkony firem. Pokud nebude management firem smět své akcie prodat během prvních deseti let poté, co je dostane, stanou se možná divy.

Stejně tak je dobré bavit se o tom, proč je management velkých firem placen za to, jak dobře si vede akciový trh a ne za to, jak dobře si vede konkrétní společnost. Statistické důkazy ukazují, že velká část celkové návratnosti akcie je dána tím, v jaké fázi cyklu se trh nachází – zda je v býčím či medvědím trendu. Právě tak hodně záleží i na tom, jak si vede celý sektor. Management na takové faktory nemá žádný vliv, jeho odměny se od nich ale odvíjejí, a to je hodně hloupé. Odměny by tedy měly být provázány s dlouhodobými úspěchy firem a měly by být založeny na tom, jak si vede konkrétní společnost a ne celý trh.

Co se týče samotných čtvrtletních zisků, je dobré si uvědomit, proč je vůbec potřebujeme. Zvyšují transparentnost a umožňují investorům činit lepší rozhodnutí ohledně toho, které akcie nakoupit a kterým se vyhnout. Pokud se ve firmě objeví problémy, její vlastníci to chtějí vědět co nejdříve a čtvrtletní čísla v tom pomáhají. A nejúspěšnější firmy ukazují, že management se může zaměřovat na krátkodobé výsledky, trh ale nakonec stejně odmění ty firmy, které přemýšlejí dlouhodobě. Ukazují to společnosti jako Apple, Google či Amazon. Na nich je jasné, že úspěch vyžaduje perspektivu, která jde daleko za následující čtvrtletí.

Autorem je investor Barry L. Ritholtz.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Dolar koriguje ztráty, které mu přinesl negativní rozjezd trhů
31.08.2015 10:22
Nový týden v Asii nezačal úplně dobře a negativní nálada se přenesla t...
Čínské tržní turbulence, makrodata z USA, jednání ECB ... týdenní výhled
31.08.2015 13:00
Z Číny, která se zásadním způsobem podílela na nedávných tržních turbu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data