Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Čínské devizové rezervy zažily rekordní propad

Rozbřesk - Čínské devizové rezervy zažily rekordní propad

08.09.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Čínské devizové rezervy zaznamenaly v srpnu největší propad v historii - o 94 miliard dolarů (2,6 %). To odráží snahu čínské centrální banky stabilizovat padající juan poté, co se Číňané minulý měsíc rozhodli trochu nečekaně uvolnit kurzový režim. I když devizové rezervy stále zůstávají vysoké (okolo 3,5 bilionu dolarů), jejich pokles v posledních měsících viditelně zrychluje. Vrcholu dosáhly v polovině roku 2014, kdy se pohybovaly okolo 4 bilionů USD, a od té doby nepřetržitě klesají. Řada tržních hráčů přitom dnešním oficiálním číslům nevěří a odhaduje pokles devizových rezerv až na dvojnásobek. Z čínských statistik také nelze vyčíst v jaké struktuře jsou devizové rezervy drženy - tj. existuje podezření, že - podobně jako v Rusku - ne všechny jsou uloženy v kvalitních a likvidních instrumentech. Pokud by pokračoval odliv kapitálu ze země stávajícím tempem, mohly by do konce roku devizové rezervy poklesnout o dalších 10-15 %.

V tomto týdnu se dostanou do centra pozornosti i další čínská čísla včetně dnes zveřejněného zahraničního obchodu a zítra publikované inflace. Při absenci významnějších zpráv mohou být zásadním hybatelem nejen akciových trhů.

Právě další eskalace čínských potíží je také jedním z posledních faktorů, který by mohl Fed nahlodat před klíčovým zářijovým zasedáním. Výraznější zpomalení Číny může na jedné straně ohrozit globální růst, na druhé srazit dolů inflační prognózu. Inflace ale zjevně není to jediné, co dnes Fed trápí. Delší období super-levných peněz vede již řadu hráčů k nepřiměřeně riskantním investicím. To potvrzuje i dnešní článek Financial Times o tom, že se v USA opět začínají upisovat dluhopisy kryté méně kvalitními hypotékami nabízejícími vyšší výnos za vyšší riziko, jen tentokrát dostaly trochu jiná jména.

Region

Regionální měny včera vůči euru mírně oslabovaly. Patrně nejzajímavější je, že mírně tentokrát ztrácela i koruna, která byla v poslední době jinak de facto přikována k hranici kurzového závazku ČNB. I dnes po ránu (avšak před otevřením místního trhu) se obchoduje výše, než je v posledních dnech zvykem.

Zbytek dne je poměrně bohatý i na zveřejnění statistik i v regionu, a to zejména zásluhou Maďarska. V Česku bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za srpen, která však nechá korunu v klidu.

Dluhopisy


Obrovské přebytky korunové likvidity generované intervencemi ČNB proti koruně tlačí explicitní i implicitní korunové sazby do drasticky záporných hodnot. Těží z toho samozřejmě i české státní dluhopisy. Včera se výnos dvouletého dluhopisu pohyboval na úrovních -0,5 % a níže. Pokles může být však ještě výraznější, neboť objemy likvidity v českém systému rostou o desítky miliard týdně, přičemž trh vládních dluhopisů není ani zdaleka tak hluboký, aby bylo tuto likviditu snadno absorboval. V tomto smyslu bude velmi ilustrativní dnešní zveřejnění klientských obchodů ČNB za červenec. Ze statistik přesně vyplyne kolik musela na ČNB nakoupit na trhu eur do rezerv, aby udržela kurz EUR/CZK nad 27,0. Červenec však asi z pohledu bilance ČNB nebyl zdaleka tak horký - intervence v srpnu byly možná daleko agresivnější.

Komodity

Komoditám se v úvodu nového týdne nedařilo. Cena ropy Brent se propadla o 4 % a dostala se tak opět hluboko pod 50 USD/barel. Základní kovy odolávaly výprodejům lépe a v průměru jejich ceny klesaly o půl procenta.


Čtěte více:

Asijské trhy po datech volatilní, většina však obrátila do zelených čísel
08.09.2015 8:51
Asijské akcie v úterý nejprve převážně padaly, většina trhů však pozdě...
Čína: Vývoz i dovoz v srpnu pokračují v poklesu
08.09.2015 8:55
Data o čínském zahraničním obchodu za srpnem nepotěšila, vývoz se y/y ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2024
16:01Přehledně: Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting?
15:30J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
9:45Víkendář: Apple nemusí v oblasti umělé inteligence dělat všechno sám
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data