Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šest grafů, které vám vysvětlí, proč je Čína tak důležitá z pohledu světové ekonomiky

Šest grafů, které vám vysvětlí, proč je Čína tak důležitá z pohledu světové ekonomiky

08.09.2015 17:00
Autor: Pavel Petr, Patria Online

V posledních několika týdnech jsme zažili solidní kotrmelce čínských akciových indexů, které jeden den odepisovaly i přes 7 %, když vzápětí rostly o pět procent. Zažili jsme také masivní investice čínské vlády, která chtěla mít vše perfektní ještě než se čínské akciové indexy odmlčely přes oslavy konce druhé světové války. Čínská vláda do indexů napumpovala takový objem prostředků, že vyhnala cenu některých akcií a tím pádem i indexů během posledních 50 minut do zisku přes 5 %. Svět viděl jak se dělá monetární a hospodářská politiky na čínský způsob.

Zažili jsme nedivnější období na čínském trhu za dlouhé období. Index Shanghai Composite se tak dostal na úrovně, kde byl na začátku roku a veškeré zisky roku 2015 jsou v tratolišti dějin.


shcomp

Podobně na tom jsou nebo byly leckteré evropské indexy, které zpustošil sentiment obchodníků, kteří se obávali zpomalení čínského hospodářství a s tím spojeného horšího výkonu evropských společnosti, které část svých tržeb získávají na tomto obřím trhu.

Obavy o zpomalení v podstatě i celou paniku odstartovaly. Začalo to jako vždy nevinně. Relativně nevýznamný makroukazatel Caixin PMI společnosti Markit, což je dotazník trackující sentiment mezi nákupčími ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví a/nebo službách.

Jeho hodnota poklesla na nejnižší úroveň za posledních šest a půl roku, když dosáhla hodnoty 47,8 b. přičemž medián odhadů analytiků byl 48,2 b. Jakékoliv číslo pod 50 indikuje kontrakci. To samozřejmě okamžitě rozvířilo implikace o zhoršujícím se výkonu čínské ekonomiky a potřeba zavedení dalších podpůrných opatření ze strany vlády.

realGDP

Následovalo několik dalších čísel z maloobchodu, exportu a průmyslové produkce, která tuto teorii podpořila. Obrovský dopad to mělo na už tak decimované ceny komodit. Abyste pochopili, jak moc je Čína důležitá resp. jak silný to je faktor, který investoři s komoditami sledují, tak si prohlédněte následující infografiku.

comm

Podle infografiky Čína spotřebovává přes 45 % světové produkce hliníku, niklu, mědi, zinku, cínu a také oceli. Ani další položky nejsou zanedbatelné na dalších komoditách. U strategických surovin jako je ropa činí její spotřeba rovných 12 % a řadí se tak na přední příčky. Ceny ropy okamžitě reagovaly a měli jsme možnost sledovat propady v cenách jak ropy Brent, tak WTI i přes 7 - 8 %. To byla další horská dráha po monumentálním propadu na konci loňského roku z hodnot někde kolem 100 -110 USD za barel ropy. Velmi tomu napomohl i přebytek ropy a možná vidina dalšího růstu světové nabídky. Zdá se tak, že ceny se ještě nějakou dobu budou motat kolem aktuálních hladin 45 až 50 dolarů.

Čína upevňuje svoje postavení druhé ekonomiky světa a začíná ovlivňovat celý svět, tak jak jsme zvyklí u Spojených Států Amerických. Indexy cen jednotlivých skupin komodit potvrzují poměrně silnou vazbu mezi čínským hospodářstvím a cenami komodit na světových trzích.
comm

Závislost některých ekonomik na objednávkách z Číny zejména v asijské oblasti během několika let výrazně vzrostla. Důkazem může být studie Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii, kde je evidentní, že export například Austrálie činí z více jak třetiny právě export na čínskou pevninu. Velmi slušný pokrok udělala Brazílie, když během šesti let objem exportu do Číny skoro ztrojnásobila.

tabt111


Dokud byly tahouny ekonomického růstu v globálním smyslu vyspělé ekonomiky, byl růst stabilnější. Teď světovou ekonomiku táhnout rozvíjející se trhy a s nimi také Čína. To ovšem samozřejmě sebou nese rizika právě pro tak žádanou stabilitu, protože vrtkavost jejich růstu je vyšší. S tím roste i averze investorů, dlouho setrvávat v pozicích v takových zemích. A tak současnost doprovázená zvýšenou volatilitou jak investoři vytahují své investice z rizikovějších oblastí, sektorů a investic.

insert

Zdroj: Bloomberg World Economic Forum, The Economist

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  
8:15UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu fúze sloučení do sbírky listin
8:10Skupina Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot
6:41Yardeni: Býčí trend by měl i přes korekci pokračovat, zisky míří k novým rekordům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:45Engie SA (03/24 Q1)
11:00EMU - CPI, y/y