Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Slabá čínská čísla přilévají olej do ohně a výprodej na globálních trzích nekončí

Rozbřesk - Slabá čínská čísla přilévají olej do ohně a výprodej na globálních trzích nekončí

23.09.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Papež a čínský komunistický prezident na okamžik sladili svůj kalendář a zavítali do USA. No, a zatímco papež František si může dovolit Američanům dávat lekce, jak by měl vypadat kapitalismus s lidskou tváří, tak soudruh Xi musí ujišťovat, že země zavede kapitalističtější reformy, aby neviditelná ruka trhu v jeho zemi odváděla lepší práci.

Po dnešních ranních číslech bude mít svoji úlohu prezident Xi ještě ztíženou, neboť nálada v čínském průmyslu měřená indexem PMI poklesla na nejnižší hodnoty od roku 2009. Američané a globální trhy s nimi musí přitom dávat velmi dobrý pozor, jakou rétoriku čínský představitel volí v otázce kurzu jüanu, neboť slabá makročísla dávají dost dobrou záminku proto, aby čínská měna dále oslabila, resp. aby jí čínská centrální banka nechala oslabit. Zatím se zdá, že čínský prezident rozhodně nemá v úmyslu americké politiky dráždit myšlenkou na to, že by připustili další devalvaci a to přesto, že tržní tlak na jüan zřejmě zesílil, neboť čínská měna dnes po ránu oslabila a pohybuje se na nejslabších úrovních v tomto měsíci. O tom, že Čína i v září přijde o další balík devizových rezerv, který bude vydán na obranu jüanu, netřeba pochybovat.

Zbytek světa se teď (a to třeba i s papežem) musí modlit za to, aby Číňané ztráty devizových rezerv ignorovali a nakonec se neuchýlili k tržnímu řešení, které by znamenalo, že nechají svoji měnu zcela volně plavat. Výsledkem by totiž zřejmě byla výrazná depreciace jüanu a vývoz deflace do zbytku globální ekonomiky. Stalo by se tak v choulostivé situaci, kdy s ohledem na kolabující ceny komodit nejsou centrální banky ve vyspělých zemích schopné vygenerovat inflaci, přičemž všechny standardní i nekonvenční nástroje již byly z jejich strany nasazeny.

Region - forex
Regionální měny včera vůči euru oslabovaly a týkalo se to i kurzu koruny (asi o 0,2 %). Včerejší zasedání maďarské centrální banky nepřineslo v zásadě nic nového a celkově vyznělo spíše neutrálně (s riziky jdoucími oběma směry). Sazby zůstaly stabilní a nejdůležitější zprávou tak byla změna hlavního nástroje měnové politiky z dvoutýdenní na tříměsíční sazbu. Ta však byla oznámena již v červnu a dnes pouze vchází v platnost. Faktické omezení objemu likvidity stahované na čtrnáct dní ze strany MNB totiž (z hlediska tvůrců měnové politiky v Maďarsku pozitivní) tržní dopady již má a výnos tříměsíční pokladniční poukázky od poloviny července poklesl o 50 bps.

Dnešní den není z hlediska regionálních událostí příliš zajímavý. Důležitá událost přijde zítra, a to v podobě zasedání ČNB.

Dluhopisy
Výprodej na globálních akciových trzích se pochopitelně líbí vládním dluhopisů a to přesto, že i další člen FOMC Lockhart naznačil, že by rád hlasoval pro zvýšení úrokových sazeb Fedu v prosinci. Slabé údaje z Číny dnes po ránu přitom dluhopisům mohou opět pomoci a tak lze očekávat pokles výnosů při průběžném zplošťování výnosových křivek. To by mohlo být narušeno eventuálně dobrými PMI indexy v eurozóně, avšak klíčové bude nakonec to, jak otevřou americké akciové burzy.

Český trh se přitom musí kromě globálních událostí zaměřit i na domácí aukci, když stát prodává dluhopis s pevným kupónem se splatností 2023. Zájem bude slušný, ale tentokrát nemusí být tak enormní jako při minulé aukci, kde se na primární trhy valily peníze z devizových intervencí.

Komodity
Ceny základních kovů včera v průměru poklesly o 2,1 %. Na trzích tak patrně opět převládly obavy o tempo růstu čínské poptávky po komoditách. Vzhledem k velikosti čínské ekonomiky představuje případné zpomalování tempa hospodářského růstu v této zemi potíže prakticky pro všechny komodity v čele právě se základními kovy. Obavy navíc dnes podpořil bleskový odhad podnikatelské nálady za srpen, který trhy zklamal.

Cena ropy Brent včera mírně rostla a dostala se k 49 USD/barel.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.05.2024
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  
10:14Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva k 31. 12. 2023
8:51HSBC: Silná ekonomika bude akciím dál pomáhat, důležitý je příběh klesající inflace
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.